Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Okmeydanı Hastanesi’nde direniş 6. gününde

Okmeydanı Hastanesi’nde direniş 6. gününde

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Soma‘da yaşanan işçi katliamını protesto etmek için iş bırakan taşeron sağlık işçilerinden 8’i işten atılmıştı. İşten atma saldırısına karşı direniş başlatan işçiler direnişte 6. günün içindeler.

İşten atılan işçiler bu işten atma saldırısına karşı “Soma’da ki katliama sessiz kalmadığımız için işten atılmış olmak bizim için onurdur. İleride Soma katliamı sırasında ne yaptınız sorusuna göğsümüzü gererek verebilecek bir cevabımız var.” diyorlar. İşçiler işe dönmek için ise sonuna kadar mücadeleye devam edeceklerini, Çarşamba günü bir heyet ile hastane yönetimiyle  görüşme olacağını  buradan çıkan sonuca göre eylemlerinin nasıl devam edeceğini sendikaları ile birlikte karar vereceklerini belirtiyorlar.

İşçiler yönetimin ve taşeron şirketlerin bu keyfi duruşlarının yeni olmadığını ve bu saldırılara alıştık bu işten atma 3.sü oldu. Ama bizde örgütlüyüz ve örgütlü gücümüze güveniyoruz diye de ekliyorlar.

Her sabah saat 6.30’dan itibaren hastane önüne gelen direnişçi işçiler saat 8.00’de öğlen 12.30’da ve öğleden sonra 15.30’da hastane yönetimine seslerini duyurmak için eylemler yapıyorlar. Hastanede çalışmaya devam eden taşeron işçilerin yanı sıra hemşireler, doktor, teknisyenler ve büro çalışanları ve hasta ve yakınları da eylemlere katılarak destek oluyorlar. Hastanede örgütlü olan SES‘te direnişçi işçilerin direnişi ile dayanışma içerisinde.

Direnişin 6.günü öğlen yapılan basın açıklaması “Asgari yaşam istemiyoruz”, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir.” sloganları ile başladı. Direnişteki işçilerden temsilci Ali Çakin yaptığı konuşmada şunları ifade etti; “Bir yönetim düşününki hem işçilerin maaşını zamanında ödemiyor hem yol paralarını vermiyor üstelik de Soma gibi bir katliama karşı sessiz olmadıkları için işçileri işten atıyor. Bu insanlık değil.”

Çakin‘in konuşmasının ardından Dev Sağlık İş temsilcisi de söz aldı. Taşeron işçilere iş bıraktıkları için soruşturmaların açıldığını belirten temsilci bu soruşturmalara karşı haklarımızı bilerek ortak bir savunma verelim.” derken sözlü olarak iletilen çağrıların geçerliliği olmadığı yazılı bir çağrının gelmesi gerektiğininde altını çizdi.

SES’li bir kamu işçiside söz alarak meclisten geçirilmeye çalışılan taşeron yasasını hatırlattı ve “Bu yasa geçerse hemşirede, doktorda taşeron olarak çalıştırabilecek. Yani ben kadroluyum diye rahatlamak yok. Bu saldırı hepimize” dedi.

Direnişçi işçiler eylemlerini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde sürdürüyorlar ve sınıf kardeşlerinden dayanışma ve destekleri bekliyorlar.

okme4

 

okmeydanıdireniş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*