Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de 4+4+4’e karşı kitlesel eylem yarın…

Taksim’de 4+4+4’e karşı kitlesel eylem yarın…

4+4+4 eğitim yasasına karşı yarın Taksim’de sendika ve kitle örgütleri büyük bir eylem gerçekleştirmeye hazırlanırken hükümet ve Yeni Akit gazetesi 4+4+4’e karşı olanları hedef gösterdi. Eğitim Bakanı Dinçer, “66 aya MEB’de örgütlenmiş PKK ile ilişki olduğunu bildiğimiz bir sendika karşı çıkıyor” demogojisi ile Eğitim-Sen’i hedef gösterdi. Yeni Akit gazetesi ise, “şeytani plan” manşetiyle 5 Eylül’de çeşitli sendika, kitle örgütleri ve Halkevleri’nin, 15 Eylül’de Eğitim-Sen’in ve 30 Eylül’de Alevi derneklerinin 4+4+4’e karşı yapacağı eylemleri hedef gösterdi: “Bu amaca yönelik olarak bir çok toplantı düzenledikleri ve okulların açılması ile seslerini daha da yükseltecekleri öğrenilen grupların, bir takım provokatif faaliyetlere de girişebilecekleri öğrenildi. Bu çevrelerin, özellikle 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sisteminin yürütülmesinde yaşanabilecek bir takım sıkıntıları istismar edecekleri ortaya çıktı.” 4+4+4’e karşı çıkanları “şeytan, cuntacı, sol provokatör” olarak tanımlayan Yeni Akit, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan kaos ve beceriksizliğin “istismar edilmesi”ni önlemek için Başbakan Erdoğan’ı da göreve çağırdı!

Hükümet ve MEB’in 4+4+4’te yaşadığı sıkışmayı büyütelim!

ÇOCUKLARIMIZA, OKULUMUZA, GELECEĞİMİZE, EĞİTİME SAHİP ÇIKIYORUZ
4+4+4’Ü BİRLİKTE DURDURALIM
BÜYÜK İSTANBUL EYLEMİNE ÇAĞRI
5 EYLÜL SAAT 17.00 TAKSİM MEYDAN

Yeni eğitim yılının başlamasına günler kaldı. AKP zorla Meclis’ten geçirdiği 4+4+4’ü uygulamaya çalışıyor. Çocuklarımızın yaşamını, bu toplumun geleceğini karartacak bu yasanın her yanı dökülüyor, AKP’nin elinde kalıyor. Yetkililer itirazlara cevap veremiyor, sorunların nasıl çözüleceğini yanıtlayamıyor. Veliler, eğitimciler, bilim insanları ise ülkenin dört bir yanında yasaya karşı çıkışlarını sürdürüyor. Endişe etmekle yetinmeyelim, harekete geçelim! Eğitim yılı başlamadan, bu yasa çocukların başına yıkılmadan İstanbul’da uyarı eylemimizi gerçekleştirelim!

Bu yasanın durdurulmasını istiyoruz! ÇÜNKÜ 4+4+4;

Bilimsel değildir.

Eğitimi paralılaştırmak, özelleştirmenin önünü açmak için çıkarılmıştır.

İlkokula zorla kaydettiği 5 yaşındaki çocuğumuzun zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimine zararlıdır.

Okullarımızın elimizden alınması, öğrenci ve öğretmenlerin sürgün edilmesi demektir.

Çocuk işçilik demektir, amacı itaatkar, ucuz işçiler yetiştirmektir.

Kadınların eğitim hakkının gaspı ve çocuk gelinler demektir.
Dindar ve kindar nesiller, seçmeli adı altında zorunlu din dersleriyle eğitimin her kademesinin imam hatipleştirilmesi demektir.

Öğretmenlerin güvencesizleştirilmesi, sürgünü, haklarının gasp edilmesi demektir.

Bizler; veliler, eğitimciler, öğrenciler, demokratik kitle örgütleri, yöre dernekleri, Alevi örgütleri, emek ve meslek örgütleri, bilim insanları, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar olarak 4+4+4’ü durdurmak için İstanbul’da yan yana geliyoruz.
Çocuğuna, geleceğine, okuluna, eğitime sahip çıkan herkesi
5 EYLÜL’DE SAAT 17.00’DA TAKSİM MEYDANI’NA ÇAĞIRIYORUZ.

Toplantılara katılan kurumlar; İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacılar Odası, DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, Devrimci-Sağlık İş, Enerji-Sen, TÜMTİS, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri, İHD, Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), , Pirsultan Abdal Kültür Derneği, Divriği Kültür Derneği, Okmeydanı Cemevi, Hubyar Sultan Anadolu Kültür Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası İst. Şube, Ziraat Müh. Odası İst. Şube, Harita Müh. Odası İst. Şube, Mimarlar Odası İstanbul Şube, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Kangal Dernekler Federasyonu, Elmalıkent Derneği, Tüm Tok-Der, Kocataş Mahalle Derneği, İç Kumsal Derneği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*