Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 4+4+4 mitingi yapıldı

4+4+4 mitingi yapıldı

Eğitim-Sen’in 11 Eylül günü başlattıkları 4+4+4’e karşı yürüyüş 15 Eylül’de Ankara’da yapılan miting ile sonlandıırldı.

Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından gelen 4+4+4 karşıtları sabahın ilk saatlerinden itibaren Hipodrom ve Tren Gar’ında toplanılmaya başlandı. Eğitim-Sen kortejleri, ucu bucağı görünmeyen yürüyüş kolunda, yaklaşık 15 bin civarında öğretmen, öğrenci ve velinin katılımıyla göz doldurdu.

Mitinge Eğitim-Sen dışındaki kamu çalışanı ve işçi sendikalarının, meslek örgütlerinin katılımı ise zayıf ve destekçi pozisyonunda kaldı. DİSK korteji 500 kişi, TMMOB korteji bin, TTB korteji 100 kişi civarındaydı. BES bin kişi, SES 200 kişiyle yürüdü.

Direnişteki işçi-sendika kortejleri ise canlılık ve coşkularıyla öne çıktı. Dev Sağlık-İş, Enerji-Sen ve Hava-İş kortejleri birlikte yürüdü, yer yer işten atılmalara ve sendika-grev yasaklarına karşı birlikte sloganlar attı.

Çeşitli sol ve devrimci siyasetlerin katılımı oldukça zayıf kaldı. Halkevleri Öğrenci Kolektifleri’yle birlikte bin 500 kişi, EMEP, ÖDP, TKP biner kişi, ESP 200 kişilik katılımlar ve Eğitim-Sen’den pek farklılaşmayan içeriklerle mitingte yer aldı. CHP’nin de 500 kişilik bir kortejle yürüdüğünü kaydedelim. Devrimci örgüt ve grupların katılımı ise 20-200 kişi arası katılımlarla sınırlı kaldı. Öğrenci Muhalefeti 500 kişilik kortejle yürüdü.

Devrimci Proletarya, “4+4+4′ü de, burjuva eğitim sistemini de parçalayacağız!” pankartıyla, burjuva eğitim sistemini tüm biçimleriyle işçi sınıfının uzlaşmaz karşıtlığı ekseninden hedefe koyarak yürüdü. “Sınıfa karşı sınıf, kapitalist eğitime karşı sosyalist eğitim” dövizleri yükseltildi.


———————–


———————–

———————–


———————-

———————-

———————


——————–

——————–

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*