Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » 44 Sendika Uzmanı İhaneti Savunduklarının Farkında mı?

44 Sendika Uzmanı İhaneti Savunduklarının Farkında mı?

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Örgütlenme ve Uluslararası İlişkiler Daire Müdürü Eren Korkmaz direnişimize karşı ihanetçi ve ihbarcı bir tutum sergilemiştir. Bu tutumları toplu sözleşme taslağının hazırlandığı günlerden beri sürmektedir. Bu tutum bizim tarafımızdan tepkiyle karşılandığı gibi bağlı bulunduğu siyasi kurum tarafından da sahiplenilmemiş tir. Eren Korkmaz’ın direnişimize  karşı tutumlarını ve yayınladığı açıklamayı ilk olarak Bağlı bulunduğu DDSB( Devrimci Demokratik Sendikal Birlik) ile görüştük. Kısa bir süre sonra DDSB temsilcisi bize dönerek Eren’in yaptıklarının hiç bir biçimde kabul edilemeyeceğini, kendisi ile bütün ilişkilerini kestiklerini ifade ettiler.

Bağlı bulunduğu siyasi kurum dahi böyle bir tavır almışken sendika uzmanlarının işçi sınıfına ihanet eden ve ihbarcılık yapan böyle bir kişiyi sahiplenmesi bizi düşündürmektedir.

Ayrıca yayınlanan açıklamalar gerçek dışı çarpıtmalarla doludur. Açıklamanın başında “ DİSK/Tekstil Sendikası Genel Merkezi’ne giden bir grup” denilmektedir. Siz kaleme aldığınız yazıda şaibe yaratmak için bir grup demişsiniz. Her yöne çekmeye müsait bir ifadeyi kullanmışsınız. Biz size o grubun kim olduğunu söyleyelim. O grup GREİF işçileri heyetidir. DİSK Tekstil’e gitmeden önce aynı heyet DİSK genel merkezi yöneticileri ile bir görüşme yapmıştır. Halan daha o grubun GREİF işçileri olduğundan tatmin olmadıysanız. Arzu Çerkezoğlu, Kani Beko ve o gün DİSK’te olan diğer yönetici ve çalışanlara sorabilirsiniz. Hiç olmadı o gün DİSK Tekstil’de bulunan Ergün İşeri’ye sorabilirsiniz.

Açıklama kısa ama gerçeklikten uzak ifadelerle dolu. Eren Korkmaz’a tepkimiz sendika uzmanı olduğu için değildir. Tepkimizin nedeni direnişimize karşı belgeleri ile ortada olan bir ihanet ve ihbarcılık içinde olmasıdır. Sendika nöbetine gittiğimiz günün gecesinde gerçekleri çarpıtarak bir açıklama yayınlamıştır. Bu açıklamada GREİF işçilerini “hapishane kaçkını,hapçı, polisle işbirliği içinde” vb. biçimnde itham etmiştir. Bizlere ve onurlu direnişimize alçakça laf söyleyen ve direnişimizi itibarsızlaştırmaya çalışan kişi ve kişilere öfke duymamız sizce normal değilmidi

 

eren-korkmaz-AA

Tam da sendikaya gittiğimiz de Eren Korkmaz’a bu yazıyı kimin ve neden yazdığını sorduk. Kendisinin yazdığını söyledi. Sınıfımıza ihanet etmiş bir kişiye duyduğumuz öfke ile hareket ettik. Eğer ki linç etmek yada bir odaya kapamak gibi derdimiz olsaydı yapardık. Hiç kimse de bizi o an için orada engelleyemezdi. Biz sınıf mücadelesinin bu günün koşullarında en sertini veren işçileriz . GREİF yönetimi ile iç içe geçmiş sendika ağalarına karşı da mücadele veriyoruz. Direnişimize katkı sunmamış, bir ziyaret dahi yapmamış bunları da bir kenara bıraktık bu metnin altına imza atmadan önce GREİF işçilerinden bilgi alma ihtiyacı dahi duymamış sendika uzmanları topluluğunu kınıyoruz. Acaba GREİF fabrikasının nerede olduğunu 44 uzman arkadaşımız biliyor mu? Bunu da merak ediyoruz. Biz sizden tarihe mal olmuş bu direnişe elinizden geldiğince destek olmanızı isterdik. Siz ihanetçinin savunuculuğu ile karşımıza çıkıyorsunuz.

Bizler biliyoruz ki GREİF işçilerini kınayan metnin altında imzası olan uzmanların bir kısmının Eren Korkmaz’a neden tepki gösterdiğimizden haberleri yoktur.

 

Biz bu uzman topluluğuna GREİF direniş fabrikasından bir çağrıda bulunuyoruz.Gelin direniş fabrikamızı ziyaret edin. Direnişimizle ilgili sohbet edelim. İşçi sendikası uzmanına yakışanda GREIF’e gelmektir. Eren Korkmaz’a karşı tutumumuzuda gelin konuşalım biz yanlışsak biz ,siz yanlış sanız siz hatanızı düzeltin. Aksi durumda farkında olmadan yada olarak ihaneti ve ihanetçi yi sahiplenmiş olacaksınız.

 

Sendika org sitesine de bir çift lafımız olacak. Biz direnişimizle ilgili her açıklamayı bu siteye de gönderiyoruz. Nedense hiç bir açıklamamıza tam olarak yer vermediler. Yer verdikleri açıklamalarımızı ve haberlerimizi ise tabiri caizse “ehlileştirerek” verdiler. Fakat direnişimize karşı yayınlanmış bir açıklamayı ise anında yayınlamaları düşündürücüdür. Biz inatla açıklamalarımızı sendika org sitesini de göndermeye devam edeceğiz. Bu açıklamamızı da göndereceğiz.

Sonuç olarak.

Sınıf mücadelesi zor iştir. Mücadelenin keskinleştiği ve safların dahada belirginleştiği dönemlerde nerede durulacağını bilmekte zor iştir. Mayasını sağlam almışlar işçi sınıfının zorlu mücadelesinden yana tavır alırlar. Mayası bozuk olanlar ise dolaylı ve direk sınıfımızın mücadelesinin karşısında yer alırlar. GREİF direnişimiz bu tabloyu bütün açıklığı ile ortaya koydu. Biz kimin nerede olduğunu gördük. Arada kalanlara da çağrımız tercihinizi yapın.

Biz kazansak’ta kaybetsek’te patronlar sınıfı ve sendikal bürokrasi önemli bir yara almışlardır artık. Bunun haklı gururu ve onurunu yaşıyoruz.

Onun için en zor anlarımızda bile “ya kazanacağız ya kazanacağız” dedik yine diyiyoruz.

DİSK Tekstil üyesi işgalci GREİF işçileri

3 Nisan 2014

Not : Eren Korkmaz’ın direnişimize karşı yayınladığı açıklamayı ve 44 uzmanın imzası ile direnişimizi kınamak için www.sendika.org sitesinde yayınlanan yazılara o siteden ulaşa bilirsiniz.

Eren Korkmaz’ın ihanetçi ve ihbarcı tutumlarına dair başka belgelere ve bilgilere ulaşmak isteyen dostlarımız bize ulaşabilirler.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*