Anasayfa » GENÇLİK » Ankara’da 6 Kasım

Ankara’da 6 Kasım

 6 Kasım Ankara’da üniversitelerde yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi. Bu yılki 6 Kasım eylemlerinin merkezi ODTÜ iken güne damgasını Dil Tarih’teki Dekanlık işgali vurdu.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Forumu olarak Saat 12:00 de Edebiyat Fakültesi önünde buluşulduktan sonra eyleme çağrı yapılan ajitasyon konuşmalarının ardından “Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek!; YÖK, Polis, Medya Bu Abluka Dağıtılacak!” sloganlarıyla Rektörlüğe doğru yürüyüşe geçildi.

Rektörlük önünde yapılan basın açıklamasında:

Sermaye üniversitelerdeki bütün yaşam alanlarımızı işgal etmiştir. Özellikle son dönemde Bologna süreciyle birlikte üniversite-sermaye ilişkisi artık bir üst boyuta taşındı, üniversiteler birer sermaye şirketine dönüştü, bizler birer müşteri olmanın dışında sermayenin ucuz iş gücü haline getirildik.

 

ank-6Kasim

 

 

 

ank-6Kasim1

 YÖK’ün baskı ve zorbalığı yetmiyormuş gibi iktidar kampüslerimize Ali İsmail’in katillerini sokmaya çalışıyor. Pilot bölge olarak da bizim üniversitemizi seçiyorlar. Biz kampüsümüzden bu katilleri bedeller ödeyerek kovduk; yine kovmasını da biliriz.

ank-6Kasim2

 Hacettepe Üniversitesi’nin 203.000 metrekarelik bir kısmı üniversite borçları bahane gösterilerek YÖK’ün Hacettepe’deki tezahürü olan rektör Murat Tuncer tarafından bir patron edasıyla elden çıkarılmaya çalışılmakta. Arazi üzerinde AVM yapılması, TOKİ’ye bırakılması ve en çok istedikleri arazinin tamamen satışı fikirleri üniversite yönetimi tarafından dayatılmaya çalışılmaktadır. Sözde demokratik tavırla yaz tatili sürecinde üniversitenin gerçek bileşenlerinin görüşleri alınmasının imkansız olduğu bir dönemde yapılan toplantı ise; rektör Murat Tuncer’in asıl amacını açıkça göstermektedir.

Satışı planlanan arsadaki asıl hak ve karar sahipleri üniversitenin gerçek bileşenleri olan öğrenciler ve üniversite emekçileridir. Söz konusu bu arazi öğrenciler ve üniversite emekçileri yararına kullanılacak şekilde yurtlara ya da Ali İsmail Korkmaz anısına bir ormana dönüştürülebilir.

ank-6Kasim4

Gezi ruhuyla başlayıp ODTÜ’yle devam eden burjuvazinin korkularını büyüterek devam edeceğiz. Bizler Gezi Direnişiyle korku duvarlarını çoktan aştık. Şimdi kampüslerde Ali İsmail, Mehmet, Abdocan, Ahmet olma zamanı. Şimdi kampüslerdeki tekmoparklarda, ar-gelerde işçi Ethem olma zamanı. Şimdi kampüslerin birer karakola çevrilmesine karşı Medeni olma zamanıdır.

Bugün üniversite gençliği olarak nasıl Ethem’in mahkemesine sahip çıktıysak nereye sürülürse sürülsün 20 Kasım’da Ali İsmail’in ve İstanbul Anadolu Adliyesinde 21 Kasım’da görülecek Mehmet’in mahkemesine de sahip çıkacağız. Buradan Hacettepe-Beytepe Forumu olarak bütün üniversite gençliğini de gezi şehitlerinin davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

YÖK’e, Sermayeye ve Polise Karşı Üniversiteler Direniyor!

Ali İsmail Yaşıyor, Üniversiteler Direniyor! ”

İfadelerine yer verildi. Açıklamanın ardından ODTÜ’de yapılacak olan eyleme geçildi.

ODTÜ’de saat 12:30′da hazırlığın önünde başlayan yürüyüş, Ankara ve Hacettepe Üniversitelerinin katılımıyla Devrim stadında son buldu. Devrim stadında bir araya gelen üniversite öğrencileri Devrim şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla etkinlik başladı. Şair Mehmet Özer şiirlerinin ve Temel Demirer üniversite gençliğinin direniş ruhundan bahsettiği konuşmlarının ardından konser verildi. ODTÜ’de bunlar yaşanırken Yüksel Caddesi’nden Kızılay’a yürümek isteyen Dev-Geç üyelerine polis saldırdı.

ank-6kasim5Saldırının ardından Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ndeki Dev-Gençliler Dekanlığı işgal ettiler. İçerde bir süre sloganlar atarak işgale devam eden Dev -Gençlilere polis okula girerek, okulun içine yoğun biber gazına boğarak gözaltına aldı. Gözaltıların Ankara TMŞ’de tutulduğu öğrenildi. Dev-Genç’liler gözaltılar serbest bırakılıncaya kadar Yüksel Caddesi’nde oturma eylemine devam ediyor.

İzmir Ege Üniversitesi’nde, Antalya Akdeniz Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültsi’nde polis saldırısının ardından yaralanmalar ve göz altıların olduğu sırada ODTÜ’de ısrarla konsere devam edilmesi dikkat çekiciydi.

6 Kasım gibi gençliğin 1 Mayısı olarak bilinen bir tarihte 6 Kasım ruhuna aykırı bir etkinlik kararının ODTÜ gibi Devrimci bir geleneği olan ve son süreçte direngenliğiyle bir kez daha öne çıkan bir üniversitenin bugünü şenlik havasında kutlaması ayrıca eleştirilecek bir durumdur.

Ankara Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*