Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » OSTİM’de 2. Galvaniz direnişi

OSTİM’de 2. Galvaniz direnişi

Sağlıksız çalışma koşulları nedeniyle geleceğin slikozisi olarak adlandırılan Galvaniz Sektöründe, galvaniz işçileri çalışma koşullarına karşı Ankara OSTİM‘de ikinci kez eyleme geçtiler.

Yıllar sonra OSTİM’de gerçekleşen ilk oturma eylemi olan TAŞGÖK Galvaniz direnişinden sonra şimdi de aynı sokakta bulunan eski adı Okan Galvaniz, yeni adı Universal Galvaniz olan galvaniz atolyesinde işçiler iş bırakarak atolye önünde oturma eylemini başlattılar.

3 vardiya çalışan atolyedeki işçilerin tamamı olan 29 işçi şu an eylemde ve atolyenin önünde bekleyişini sürdürmekte.

Eylemin temel talebi pazar gününün mesai günü olmaktan çıkarılması ve düşürülen mesai ücretlerinin eski düzeyine getirilmesi. Patronun “çalışmayana kapı orada” tehditlerine rağmen işçiler çalışmıyoruz da ayrılmıyoruz da diyerek eylemlerine devam ediyor.

İşçilerin aktarımına göre Universal patronu başta daha önceki direnişin gerçekleştiği Taşgök galvaniz olmak üzere sektördeki tüm işyerlerini dolaşarak “Benden çıkan işçiyi siz almayın, sizden çıkan işçiyi de ben almayayım. Yeni işe başlayana 800-900 tlden fazla vermeyelim. Bu sene zam da vermeyelim ya da çok az verelim” diyor.

Sonrasında ise mesai ücretlerinin çok geldiğini iddia ederek artık pazar gününü normal çalışma günü olarak ilan edip izinlerin hafta içi kullanılacağını, mesai oranının ise %100 den %25’e indireceğini söylüyor. Bugün uygulamanın ilk günü ve bunu kabul etmeyen işçiler “Zaten bu koşullarda bir kaç kuruş mesai parası için çalışıyoruz” diyerek eyleme geçtiler.

Gelişmeleri aktaracağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*