Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 40. Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuldu

40. Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuldu

Soma katliamı davası hasıraltı edilmesin, davayı sahipsiz bırakmayın

Adalet Arayan İşçi Aileleri 40. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni 5 Nisan 2015 Pazar günü 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda tuttular. Davutpaşa patlamasında kardeşi Heybetullah Güleç’i kaybeden Hakkı Güleç, katılanlara ve dayanışma gösteren basın emekçilerine teşekkür ederek nöbeti açtı.

Basın açıklamasını Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında abisi Barış Kıyak’ı kaybeden Damla Kıyak okudu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2015’in ilk 3 ayında en az 351, Mart ayında en az 139 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladığını belirtti. İş cinayetlerinin de, adalet mücadelesinin de sürdüğünü anlattı.

Davalara destek verin

Açıklamada BEDAŞ-ALKAMA işçisi Erkan Keleş ve Zonguldak Kozlu davalarındaki son durumlardan bahsedildi. Özel Doğa Hastanesi’nde tabela asarken hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun 6 Nisan’da görülecek 5. duruşmasına; Esenyurt Marmara Park AVM inşaatı davasının 8 Nisan’da görülecek 15. duruşmasına; 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği SOMA davasının 13 Nisan’da başlayacak duruşmasına ve 30 Nisan 2015’e ertelenen Van-Bayram Otel davasına vicdanlı, adalet isteyen herkesin katılarak dayanışma göstermesi istendi.

Kalkınma şehit istiyor

Nöbetin röportajcı gazetecisi Express’ten Ulus Atayurt’tu. İş cinayetlerinin örgütlü şiddet olduğunu söyleyen Atayurt, kalkınma şehit istiyor, dedi. Forbes listesine giren en zengin 100 patronun 83’ünün inşaat ve enerji sektöründe faaliyet gösterdiğini anlattı. Ülkenin şirket gibi yönetilmesi istendiği için, zenginler daha da zenginleşsin diye işçilerin öldürüldüğünü belirtti. Atayurt, toplumun her kesimini bu örgütlü şiddete karşı ailelerin mücadelesine destek vermeye çağırarak sözü ailelere bıraktı.

Soma: aileler birlikte hareket edemesin diye dava bölündü

13 Nisan’da görülmeye başlayacak Soma davasıyla ilgili olarak Soma’da 2 kuzenini kaybeden Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Berrin Demir, “Dava kapalı spor salonunda görülecek. Aileler birlikte hareket edemesin diye Soma davası bölündü. Akhisar’daki duruşmaya sadece Akhisar merkezde ikametgahı olan 7 aileye tebligat çıkarılmış. Diğer tüm aileler ikamet ettikleri yerlerdeki mahkemelerde ifade verecekler. Yani Bergama’dakiler Bergama’da, Savaştepe’dekiler Savaştepe’de. Bu şekilde aileler bir araya gelmeyecek ve kendi duruşmalarını takip edemeyecekler. Avukatların bile içeri girip girmeyeceği belli değil” dedi.

Soma’daki denetimsizliği çoluk çocuk bile anlatır

Soma’nın ihmaller zinciri nedeniyle olduğunu belirten Demir, baca açılacak yerden kömür çıktığı için baca açılmadığını, işçilerin madende havasızlıktan bayıldıklarını, havasızlıktan şikayet eden işçilerin dövüldüğünü anlattı. Doğru düzgün hiçbir denetimin yapılmadığını, Soma’daki çoluk çocuğun bile bildiğini aktaran Demir, Soma katliamı göz göre göre geldi, hiçbir yetkili yargılanmıyor, dedi. Demir, “Haklarında takipsizlik kararı verilen Soma Holding patronu, ELİ yetkilileri kararlarına itiraz ettik, Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı/İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, Enerji Bakanlığı/MİGEM yetkililerinin yargılamaya dahil edilmesi çabalarımız devam etmekte” dedi.

Soma katliamının üstünden henüz bir yıl bile geçmediği hatırlatıldı. Davanın hasıraltı edilmemesi için 13 Nisan’da davayı sahipsiz bırakmama çağrısı yapıldı.

İş cinayetlerini durduramayanlar hesap verecek

Özel Doğa Hastanesi’nde tabela asarken hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, oğlunun devlet patron işbirliği sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi. SGK raporuna göre Doğa Hastanesi %40 kusurlu bulunduğu halde, iddianamede bu hususun bulunmadığını belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i göreve çağıran Eroğlu, iş cinayetlerinin her geçen gün arttığını, iş cinayetlerini durdurmayanların hesap vereceğini söyledi.

İşçilerden park esirgeyenler, patron ölse caddeye adını verir

Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında yanarak hayatını kaybeden 11 işçiden Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak, 3 yıldır çadırların yandığı yerin park yapılmasını istediklerini, ama yetkililerin kendilerini duymadıklarını anlattı. 3. yıldönümünde kaybettikleri 11 can için 11 fidan diktiklerini belirtti. Yaşamı kıymetli olmayan işçinin ölünce de kıymeti olmadığı söylendi. Ölen bir patron olaydı caddeye adı verilirdi dendi.

4 yıl geçti acınız azalmıştır

Van Bayram Otel’de ikinci Van depremi sırasında haber geçerken hayatını kaybeden Cemir Emir’in kardeşi Sinem Emir 30 Nisan 2015’e ertelenen Van-Bayram Otel davası hakkında bilgi verdi. Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında 19 Mart 2015’te duruşması görülen ve AFAD’a ait olduğu iddia edilen “hasar tespiti yapıldığına dair raporla, daha önce AFAD tarafından gönderilen hasar tespiti yapılmadığı raporu” arasındaki çelişkiye dair AFAD görüşünün beklendiğini anlatan Emir, maddi zorluklara rağmen her duruşmada Van’a gittiklerini anlattı. “Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bir türlü yargılamaya dahil edemediğimiz Van Valisi ve AFAD görevlilerine dair 2. Anayasa Mahkemesi başvurumuzun neticesini bekliyoruz” diyen Emir, mahkeme sırasında Tevfik Bayram’ın avukatının “4 yıl geçmiş ailelerin acısı azalmıştır” dediğini söyledi, “vicdanınız yok mu” diye tepki gösterdi. “Bizi hala yıldırmaya çalışıyorlar, bu asla olmayacak” dedi.

Davutpaşa patlamasında kardeşi Heybetullah Güleç’i kaybeden Hakkı Güleç, vicdan ve adalet olmadığı için Vicdan ve Adalet Nöbeti tuttuklarını anlattı. Nöbeti başka canlar ölmesin diye, herkes için tuttuklarını belirtti. Körfez’de meydana gelen kazanın ardından hayatına son veren Japon mühendisin ailesine baş sağlığı diledi.

28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybeden İşçileri Anma ve Yas Günü ilan edilsin

28 Nisan’ın dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybeden İşçileri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istediklerini anlatan aileler, 26 Nisan’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde 12.30’da yapacakları kapalı salon toplantısına, 28 Nisan 19.00’da Taksim Tramvay durağından Galatasaray Meydanı’na yapacakları “Geleneksel 28 Nisan Yürüyüşü”nün 3’üncüsüne davet ettiler.

28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için change.org üzerinden (http://t.co/FE4zMj9AV8) başlatılan imza kampanyasına destek verilmesini istediler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*