Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taşeron maden işçileri kazandı

Taşeron maden işçileri kazandı

TTK’nın Kozlu ve Üzülmez müesseselerinde çalışan taşeron maden işçileri, patrona sendika haklarını kabul ettirdi. Patron, yetki itirazı davasından feragat ederken, bir ay içerisinde Genel Maden İşçileri Sendikası ile Toplu İş Sözleşmesi masasına oturması bekleniyor. TİS imzalanması halinde bu, Türkiye’de bir ilk olacak. İşçilerin kazanımı emsal teşkil ediyor ve diğer taşeron maden işçilerinin de maden sendikasında örgütlenmesinin önü açılmış oluyor. İşçilerin zaferi aynı zamanda Zonguldak’ta diğer işkollarındaki taşeron işçilere örnek oluyor. Ancak Star İnşaat işçileri, yitirdikleri arkadaşları için kazanımlarını buruk bir şekilde kutluyor. İşçiler, taşeronluğun son bulması için bütün sendikaların elini taşın altına koymasını ve Zonguldak’ı sömürünün başkenti olmaktan kurtarmasını istiyor.

KARADON FACİASINDAN SONRA ÖRGÜTLENDİLER
TTK’nın Kozlu ve Üzülmez müesseselerinde çalışan taşeron işçilerin sendikal mücadelesi, 3,5 yıl öncesine dayanıyor. Adını “Star Madencilik” diye bildikleri Star İnşaat adlı taşeron şirket için çalışan işçiler, 2010 yılında Karadon’daki grizu faciasından sonra “bizim de başımıza gelmesin” diyerek sendikalaşma çalışmaları başlattı.

İşçilerin üye olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası, yetki ve işkolu tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Bakanlık, sendika lehinde karar verirken, Star İnşaat patronu yapılan işin madencilik değil inşaat işi olduğunu iddia ederek işkoluna itiraz etti. Dava sendikanın lehine sonuçlanırken, şirket bu kez tüm işçiler sendikaya üye olduğu halde, yeterli çoğunluğu olmadığını iddia ederek yetki tespitine itiraz etti.

ONLARIN DA BAŞINA GELDİ
İşçilerin sendika hakları için hukuki ve fiili mücadelesi sürerken, 7 Ocak 2013 tarihinde TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında degaj patlaması meydana geldi. Faciada 8 işçi yaşamını yitirdi.

MAHKEMEYİ KAZANDILAR, SIRA TİS’TE
Kazayla birlikte mücadelelerini arttıran işçiler, patronun “ocağa inin” çağrısına “hayır” diye yanıt verdi ve iş bırakma eylemi yaptı. İşçilerin eylemi sürerken, 4 Şubat’ta şirket yetkilileri ile GMİS arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. Star İnşaat yetkilileri, yetki itirazı davasından feragat ettiklerini açıkladı ve feragat dilekçesi, davanın görüldüğü Ankara 11. İş Mahkemesi’ne gönderildi. Dün görülen duruşmada ise hakim, dilekçenin kendilerine ulaştığını belirterek, işçiler lehine karar verdi.

Şimdi mahkeme kararının taraflara tebliğ edilmesi, 1 ay içerisinde de GMİS ile şirket yetkililerinin Toplu İş Sözleşmesi masasına oturması bekleniyor. Star İnşaat’ın Kozlu’da 120 ve Üzülmez’de 110 işçisi bulunuyor.

ZONGULDAK EMEĞİN DEĞİL SÖMÜRÜNÜN BAŞKENTİ
Mahkeme kararının ardından ETHA’ya konuşan taşeron işçilerin temsilcisi Ayhan Gökgöz, eylemleri sonucu patronun geri adım attığını ve davadan vazgeçtiğini söyledi.

Taşeron sistemin daha fazla sömürü anlamına geldiğine işaret eden Gökgöz, “Türkiye’de emeğin başkenti Zonguldak diyoruz. Ama Zonguldak’ta taşeron şirketlerde çalışan arkadaşlarımız sendikalarda örgütlenmek istiyor, örgütlenemiyor. Sadece madenlerde değil, hastanelerde, başka kurumlarda da öyle. Taşeronlaşma her geçen gün artıyor. Bu nasıl emeğin başkenti, anlamıyorum. Biz Zonguldak’ta mücadelemiz sonucu kazandık sendika hakkını. Biz bir ilke imza attık, Allah nasip ederse bir ay içerisinde toplu iş sözleşmesi masasına oturacağız” dedi.

Sendika hakkını çok zor şartlarda, her türlü baskı ve tehdide rağmen, boyun eğmeyerek kazandıklarını anlatan Gökgöz, şöyle devam etti: “Gerçekten emeğin başkenti olmak istiyoruz. Emeğin başkenti değil burası. Artık burası sömürü kenti, sömürünün başkenti. Başka yerlerden işçiler geliyor, örgütlenme konusunda yardım istiyor, bize sahip çıkın, öncülük yapın diyorlar. Çünkü herkes perişan. Biz bunları yapamayız ama diğer sendikalara büyük görevler düşüyor. Kamuda çalışan ve aslında asıl işi yapan arkadaşlara öncülük yapıp, bu arkadaşlarımızın sendika hakkını kazanmaları için mücadele etmeleri gerekiyor. Zonguldak’ın lafta değil, gerçekten emeğin başkenti olduğunu Türkiye’ye göstermeleri gerekiyor. Biz sömürü kentinden kurtulmak istiyoruz. Emeğin başkenti olması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Herkes bizim kadar mücadele etse başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.”

‘8 ARKADAŞIMIZ GÖREMEDİ’
7 Ocak’taki kazayı da hatırlatan Ayhan Gökgöz, “8 arkadaşımız da sendikaya üye olmuştu, mücadelenin içindeydi. 8 arkadaşımız bu günleri göremedi, bu canımızı acıtıyor” dedi.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*