Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşçiler ihaleyi bastı

İşçiler ihaleyi bastı

Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine karşı çıkan Tes-İş ve Maden-İş sendikaları üyeleri, jandarma barikatını aşarak özelleştirme ihalesinin yapılacağı salonu bastı. Milas ilçesindeki Yeniköy Termik Santrali’nde yaşanan olayda, jandarma ekipleriyle maden işçilerine müdahale etti. İhale iptal edildi.

Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine tepki gösteren Tes-İş ve Maden-İş Sendikası üyeleri, ihalenin yapılacağı Yeniköy Termik Santrali önünde toplandı. İhaleye girmek isteyenleri engellemek için sabah saatlerinde barikat kurarak eylem yaptılar. Eyleme Yatağan, Ören Kemerköy ve Milas Yeniköy termik santrallerinde çalışan işçiler katılarak detek verdiler. Destek vermek için eşeklerine yükledikleri kömürle santral önüne gelen Ekizköy ve Badamlar köylerinden kadınlar, eyleme damga vurdu. Santral kapısından içeriye kömür yükledikleri eşekleri ve üzerinde, “Özel-eşek-leştirme ihale teklif dosyası” yazılı dosyalarla girmeye çalışan işçilerle santralin özel güvenlik görevlileri ve jandarma arasında arbede yaşandı. İhale iptal edildi.

Tes-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Fatih Erçelik ise yaptığı açıklamada, tesislerdeki özelleştirmelerin durdurulması ve vazgeçilmesi için bugüne kadar YEAŞ Genel Müdürü ve Yatağan İşletme Müdürü’nü birçok kez uyardıklarını ancak dikkate alınmadıklarını söyledi.

Erçelik, “Enerji işçileri olarak, zaten yapmakta olduğumuz işimizin satılık olmadığını, işlerimizi sorunsuz olarak mevcut sistemle ve mevcut elemanla yapmaya devam edeceğimizi, yapılmak istenen ihalenin 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 2. maddesine aykırı olduğunu hem yazılı hem de sözlü olarak bildirdiğimiz halde yaptığımız uyarılar, YEAŞ Genel Müdürü tarafından dikkate alınmamıştır. Sadece Yatağan’da olan ihale yerini, Yeniköy Termik Santralı olarak değiştirmişlerdir. İhaleyi nerde yaparlarsa yapsınlar, nereye alırlarsa alsınlar bize vız gelir tırıs gider. İşlerimizin tasfiye edilmesine, emeğimizin satılmasına, 200’e yakın arkadaşımızın mağdur edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu. Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Erçelik, şunları kaydetti: “Arkadaşlar, geldiğimiz yer, sözün bittiği yerdir. Gemileri yaktık, geri dönüş yok. Ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız, çünkü özelleştirme arifesinde yapılmak istenen Tınaz kömür bant yolu, A4 kömür alma, kül curuf atma ve dış tesisler makine bakım servislerinin satışıdır. Öncelikle birlik ve beraberliğimizi bölüp parçalamaya ve Yatağan direnişini kırmaya yöneliktir. Bugün bu servisler, yarın öbür gün diğerleri gelecektir. Bizim satılık işimiz yok. Buna asla izin vermeyeceğiz. Santrallerimizin sahipsiz olmadığını bir kez daha dosta düşmana göstermek için buradayız. Yatağan Termik Santrali, bir kamu kuruluşudur. Bizi yönetenler, buraları kamu hizmetinin gereklerine göre yönetilmelidir.”

evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*