Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Düğümü Genel Grev Genel Direniş çözer

Düğümü Genel Grev Genel Direniş çözer

Türk-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen genel başkanlarının bir araya geldiği toplantı sona erdi. Sendika konfederasyonları geçen hafta da bir araya gelmiş ve hükümete 26 Ocak’a kadar, “bir iyi niyet göstergesi” olarak süre tanımışlardı. Bu süre içerisinde sermaye ve devleti cephesinden değişen bir şey olmadığı gibi, AKP hükümeti direnişi boşa düşürmek için ardı ardına tehditler yağdırmıştı ve yağdırmaya da devam ediyor.

Ara verilen açlık grevi sonrası bekleyiş devam ederken, işçiler bugün de açlık grevi için isim yazdırmaya başladılar. Öncesinde mangalda kül bırakmayan: “Siz kim oluyorsunuz da hükümeti düşürürüz diyorsunuz, bir hükümeti sendika düşüremez, sizin kaç üyeniz var, hadinizi bilin” diyen Erdoğan TEKEL işçilerinin direnişini daha fazla görmezden gelemedi ve Türk-İş ile görüşebileceğini açıkladı. Perşembe günü -28 Ocak’ta- yapılacak olan görüşmenin ardından bir sonuç çıkmazsa, konfederasyonların birlikte aldıkları kararların devreye sokulacağı yönünde açıklamalarda bulunuldu. 28’inde İstanbul’da da Türk-İş 1. Bölge başkanlığında toplanılarak kararın burada açıklanması bekleniyor. Bu toplantıda karar açıklanırken itfaiye ve belediye işçilerinin de hazır bulunacağı açıklandı.

Bugün yapılan toplantının ardından çıkan sonuçlar ise şöyle; Perşembe günü yapılan görüşmenin ardından bir sonuç çıkmazsa Cuma günü yeniden açlık grevine başlanılacak ve ardından 3 Şubat’ta bir günlük greve çıkılacak. Beklenen grev kararının 43 gün sonra çıkması işçiler içerisinde coşkuyla karşılandı.

Bu sürece gelişte, gerek hükümet cephesinin, gerekse de Tek Gıda-İş ve Türk-İş yönetiminin oyalama taktiği işçilerin basıncı ile artık daha fazla sürdürülemiyor. Tekel işçileri 43. güne “Genel Grev Genel Direniş” isteğini direnişin her yeni gününde büyüterek geldiler. Erdoğan ile yapılacak görüşmeden sonra, çözüm adına Türk-İş yönetiminin işçilere, 4-C yerine 4-B’yi önermesi güçlü olasılıklar arasında. 28 Ocak, direnişin kaderini belirleyecek dönemeç noktası özelliğindedir. Ya direnişin açtığı soluk borusundan ileriye, ya da 45 günlük direnişin haketmediği sonuç ile geriye …

Başka hiç bir yolu yok, ya Genel Grev Genel Direniş, ya Genel Grev Genel Direniş!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*