Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 3. Havalimanı’nda Durdurma Kararı

3. Havalimanı’nda Durdurma Kararı

Burjuvazinin bir planı olan İstanbulun Bölgesel Finans Merkezi yapılması projesi ile bağlantılı olarak yapılan 3. Havalimanı için Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu acele kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu. Karar acele kamulaştırma için gerekli olan yurt savunması benzeri gerekçelerin oluşmadığı belirtilerek alındı.

İstanbul Barosu, Eyüp-Ağaçlı köylüleri adına açtığı davada, 3. Havaalanı projesi için TOKİ’ye acele kamulaştırma yetkisi veren Bakanlar Kurulu kararının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. Yargılama konusu acele kamulaştırma işleminin “yurt savunması” ya da “yurt savunmasına benzer” bir nitelikte olmadığının açık olduğunu söyleyen Baro, kararın durdurulmasını talep etti. Başbakanlık ve TOKİ yanında, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü de davaya müdahil oldu.

9 Haziran 2014’te Danıştay 6. Dairesi, acele kamulaştırma kararının uygulanmadığı ve uygulanmayan kararın yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek telafisi güç bir durumun bulunmadığı gerekçesiyle talebi reddetti. Baro ise karara itiraz etti. Kurul, 22 Ekim 2014’te Daire’nin ret kararını kaldırdı ve acele kamulaştırma işleminin yürütmesini durdurdu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*