Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 3. havalimanı direnişinden notlar

3. havalimanı direnişinden notlar

şantiye 4 yıldır devam ediyor. ilk yıl koşullar nisbeten iyiydi, ücretler günü gününe ödeniyordu, yemekler fena değildi. yatakhaneler yeni kurulmuş, çok kalabalık değildi, diye anlatıyor işçiler.

sonra ne oldu. sıkıntılar başladı. bankalar düşük faizli kredi veriyordu, o krediler aksadı. kısıntılara gitmeye başladı. kesintiler başladı. işçilere yansıdı. yemek bozuk, servis, mesailer, iş düzensizliği. sürekli sıkıntı. bir gün yemek, bir gün maaş, bir gün yatakhane, servisler, servisler sıkıntı. kalabalıklaştıkça. işçiler sık sık gruplar halinde eylemler yapıyordu. kamp-şantiye arası 5 km. ama işçilerin gidip gelmesi 1 saat, dönmesi 1 saat. sıra bekleme, itiş kakış, ite kaka servislere biniyor.

ama bu eylemler karşısında vaatlerle işçileri susturmayı başarıyorlar. kürt/karadenizli işçiler arasında bölünme var. başlatılan eylemler kısa sürüyor. bir grubun yaptığı eyleme diğeri katılmıyor. bir haftaya ödeyeceğiz sözleri eylemleri bitiriyor. bu grup eylemleri hızla parlayıp sönüyor. ertesi güne kalmıyor. bir taraf başlattığı zaman diğerleri katılmıyor. eylemler kısa süreli.

sıkıntılar giderek birikiyor. ücretler ödenmiyor, servis, yatakhane, yemek, çalışma koşulları, sayısız iş cinayeti, her şey kabus gibi. birikiyor. ve ilk kez bu kadar kitlesel, tüm kesimlerden işçilerin katıldığı bir eylem patlıyor, ilk kez eylemler ikinci gün devam ediyor.

servis kazasından kıvılcımlanıyor, ama yılların birikimi, koşulların durmaksızın kötüleşmesi, ve kesintilerin artması, yetiştirme baskısının artması… bu sefer eylem, ilk elde barakalarda kalan yaklaşık birkaç bin işçi katılıyor. jandarma grubu geliyor bir iki araba. işçilerin elinden bunları diğer işçiler zor alıyor. işçilerin elinde kazma kürek. jandarma araçlarının üzerine yürünüyor. ıslıklar, sloganlar, pet şişeler atılıyor. ilk jandarma araçları kaçar gibi gidiyorlar. çok geçmeden, özel harekat, komando, çevik kuvvet, toma, vali, kaymakam şantiyeye yığınak yapıyor. işçiler yine durmuyor, eyleme katılım artıyor.

şirket patronu yetkilileri, bir ay için de çözeriz filan diye işçileri yatıştırmaya çalışıyor. tabii, oyalama, bir ay sonra şantiyenin büyük çoğunluğu bitecek zaten.

jandarma polis yığınağı artıyor, çatışma, gaz su. işçiler dağılmıyor. talepler yazılıyor. iga yüklenici firma, büyük ağababaların birada kurduğu ortaklık. talepleri kabul etmiyor. hareketlilik devam ediyor.

müdahale hazırlığı başlıyor. jandarma polis gbt kontrolüne başlıyor, kamp bölgesine gönderiliyor işçiler. bir kısmı yatakhaneye dönüyor, bir kısmı sloganlı yürüyor, toplanıp durum değerlendirmesi yapıyorlar. bir grup dışarıda. saat 3 gibi jandarma kapıları kırıyor yatakhanelere giriyor. 550 işçi gözaltına alınıyor. şantiyede de sorgu odaları kuruluyor.

arnavutköy jandarma karakolu önünde ki işçilerle konuşuyoruz. işe yeni girmiş işçiler bunlar, daha dün. girişleri, sigortaları bile daha yapılmamış. vanlı, muşlu, ağrılı, erzincanlı, köyünden çıkmış, ailesine para göndermek için çalışmaya gelmiş. tek derdi çalışacak para kazanacak memlekete para gönderecek. bakıyor eylem, jandarma, dayak, gözaltı… biz de anladık ne olduğunu ama, yatakhaneye çekildik, işçiler yürüdüler biz de yürüdük onlarla birlikte, diye anlatıyorlar. gece kapılar kırıldı. camdan kafamı çıkardım özel harekatçı var. bir vuruyor adam kalkamıyor. açtık kapıyı, jandarma kartınız yok mu, aşağıya gbt kontrolüne inin dedi. aşağı inince hemen duvara yapıştırdılar, hiçbişi demeden arabaya atıp karakola getirdiler. saat 3ten 10a kadar hiçbir şey ekmek su bile verilmedi.

bu ekip yeni giren, bir şeye ses çıkarmayan olduğu için orada tutuyorlar. itiraz edenler ise dövülüyor, farklı bir karakola götürülüyor dövülerek.

işçilerin bir çoğu işten çıktı, bir çoğu atıldı. kapının önündeki işçiler, biz çalışmaya geldik, ben köyden gelmişim, gördüğümüz muamaleye bak, ben gideceğim, çalışmıcaz artık burda, diyor.

tutuklamalar oldu, çıkanlar, atılanlar oldu, ama bu süreç bitmiş değil. ücretleri hakedişleri ödenmemiş çalışan çalışmayan binlerce işçi var, gizlenen sayısız işçi ölümü var, tutuklanan 24 işçi, dövülen yüzlerce işçi var, sarsıntılar da mücadele de devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*