Anasayfa » GÜNDEM » 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu (deklarasyon, toplantı notları ve fotoğrafları)

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruldu (deklarasyon, toplantı notları ve fotoğrafları)

3 inşaat işçisi sendikası ve aydın sanatçıların çağrısıyla dayanışma platformu kuruluş toplantısı Mimarlar Odasında yapıldı.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu
Kuruluş Deklarasyonu

3. Havalimanı’ndaki insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına, yaşanan iş cinayetlerine, ücretlerin düzensiz ödenmesi ve sigorta primlerinin eksik yatırılmasına, onur kırıcı muamelelere karşı birikmiş işçi öfkesinin patlamasından sonra başlayan işçi ve sendikacı tutuklamaları devam ediyor.

Direnişin kendisi, İGA patronları ve onları denetlemekle görevli Çalışma Bakanlığı ve yetkili tüm resmi merciler hakkında bir suç duyurusu anlamını taşıyan taleplerle tarihe geçti.
Yetkililer bu talepler sayesinde açığa çıkan gerçeklerle ilgili hızla işlem başlatmak yerine İGA patronlarını korumaya aldılar. Tüm kamera kayıtlarını didik didik ederek direnişte “köle değiliz” diye haykıran, tutum alan işçileri teker teker ya da gruplar halinde tutuklamaya devam ediyorlar.

Yaklaşık 600 işçiyi gözaltına alıp, aralarında dört İnşaat-İş yöneticisi ve en son 5 Ekim’de DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da olduğu beş sendikacı ile 30 işçinin tutuklanması direnme ve örgütlenme hakkına yapılmış açık bir saldırıdır. Anayasa ihlalidir.

Bizler çeşitli sendikalar, kitle örgütleri ve demokratik kurumlar, duyarlı kişiler olarak bir araya gelerek 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nu oluşturduk. Bu platformla haksız-hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerinin takipçisi olacağımızı belirtiriz.

Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması, parasız-pulsuz konuldukları cezaevindeki ihtiyaçlarının, mağdur edilen ailelerinin yaralarının sarılması için ortak bir çaba içinde olacağımızı vurgularız.

Platformumuz, işçilerin direnme hakkına saygı duyan, insani taleplerini sahiplenen, onların bu şekilde mağdur edilmeleri karşısında vicdani bir sorumluluk duyan tüm kurum ve bireylere açıktır.

3. HAVALİMANI İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA PLATFORMU

8 EKİM PAZARTESİ 2018

Toplantıdan notlar:

Zeki kilicarslan platformun kuruluş aşamasında imzaci olan sanatçı ve siyasetçileri saydı;
Adalet Ağaoğlu Ümit Kıvanç
Ali Kenanoğlu Zeki Kılıçaslan
Arzu Başaran Zeynep Tanbay
Aydın Engin
Ayşe Erzan
Ayşe Hür
Ayşegül Devecioğlu
Baskın Oran
Beyza Üstün
Burhan Sönmez
Cengiz Arın
Cihangir İslam
Deniz Türkali
Dlek Dindar
Erdoğan Aydın
Eren Keskin
Ersin Salman
Esra Mungan
Eşber Yağmurdereli
Ferhat Kentel
Ferhat Tunç
Gençay Gürsoy
Hacer Ansal
Halil Ergün
Hüda Kaya
İhsan Eliaçık
Leman Yurtsever
Murat Çelikkan
Murat Morova
Mustafa Paçal
Necmiye Alpay
Nesrin Nas
Nesteren Davutoğlu
Nil Mutluer
Nazar Büyüm
Nurcan Baysal
Orhan Alkaya
Orhan Silier
Oya Baydar
Rakel Dink
Raşit Tükel
Reha Ruhavioğlu
Rıza Türmen
Sema Kaygusuz
Serpil Kemalbay
Şanar Yurdatapan
Tahsin Yeşildere
Tarık Ziya Ekinci
Tilbe Saran
Ufuk Uras

Inşaat işten İsmail Şahin direniş süreci ve tutuklamalara dair konuşma yaptı. “Inşaat iş ve dev yapı işten hepimizi tutuklasalar da mücadelemiz devam edecek.”

Dev yapi iş’ten Nihat Demir de “baskılar bize boyun egdiremeyecek” dedi.

Ahmet Varank Çelik (3. Hava alanı işçilerinin avukatı). Göz altı darp işkence sayısı net değil dedi. Hukuksal mücadeleyi anlatti.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

Toplantı 3 maymun tiyatrosu fragmanı ile sonlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*