Anasayfa » GÜNDEM » Nükleere hayır

Nükleere hayır

Mersin Akkuyu‘da kurulması planlanan nükleer santral için yer tespit ve etüt çalışması adı altında ilk çalışmalar başladı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından santralın kurulmasını engellemek için son dönemde artan biçimde bir dizi eylem ve etkinlik gerçekleştirdi. 17 Nisan‘da kitlesel bir eylemle insan zinciri oluşturuldu. En son olarak NKP (Nükleer Karşıtı Platform) yürütme kurulu tarafından alınan kararla Akkuyu-Büyük Eceli Belediyesi Park alanında dikkatleri çekmek için kamp gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Kamp 24 Temmuz günü başladı, 28 Ağustos’ta son bulacak kampa herkes davetli.

30 Temmuz Cumartesi günü kamp alanına giderek İHD Adana Şube yöneticileri olarak bir günlük bir destek ziyareti gerçekleştirdik. Akşam saatlerinde ulaştığımız kamp alanında bizleri NKP yürütme kurulu dönem sözcüsü Sabahat Aslan karşıladı. Tanışma faslının ardından yemek ve Mersin‘in en güzel ve henüz kirlenmemiş sularında iki saatlik deniz keyfine geçildi. Akşam vaktinde deniz dalgasız pırıl pırıldı. Yaklaşık 4 saatlik yolculuktan sonra serin deniz, bizim de keyfimizin yerine gelmesini sağladı.

Akşam saat 9 sularında çay eşliğinde sohbetimiz başladı. Sohbet esnasında Mersin‘den Petrol-İş’in eski bir yöneticisi ailesi ile destek ziyaretine geldi. Çevre köylerinden gelenlerle birlikte çözüm üzerine, eylem ve etkinlikler üzerine sohbetler başladı. Konuşmamız esnasında nükleer santrallerin ne amaçla ve kimler için kurulduğu, amacın sadece enerji ihtiyacının karşılanması olmadığı da açığa çıktı.

Sabahat Aslan‘ın vermiş olduğu bilgiler kanımızı durduracak yöndeydi. Akkuyu‘da kurulacak nükleer santralde asıl amaç, nükleer silah üretiminde kullanılacak uranyumun elde edilmesi! Bununla kalınmayacak, Akkuyu en büyük nükleer atık depolarından biri haline gelecek. Almanya‘nın nükleer atığı Rusya üzerinden gemilerle Akkuyu‘ya getirilerek gizlice gömülecek.

Şu anda 100‘e yakın Rusya’dan getirilen işçi etüt çalışması adı altında santral için ilk çalışmalara başlamışlar bile. Çalışma alanına kimseyi almıyorlar, yakınından bile kimseyi geçirmiyorlar. Santralin yerel meşruiyetini sağlamak için yerelden işçi alınması da söz konusu değil. Nasıl Yumurtalık bölgesinde kurulan Sugözü Termik Santrali ve Elbistan bölgesinde kurulan termik santrallerde yöre insanları bu yerlerde işe alınmadığı gibi, Akkuyu Nükleer Santral işinde de aynı yol izlenerek yerelden kimse çalıştırılmayacak. Nükleer atıkla birlikte tüm Akdeniz bölgesini etkileyecek ciddi radyosyona maruz kalınmasıyla birlikte, tüm ekim alanları yok olacak.

NKP‘nin şu anda sendika ve kitle örgütlerinden oluşan 40‘ın üzerinde bileşeni olmasına karşın direniş kampına çok fazla kişinin gelmediği öğreniyoruz. Kampta 20 ‘nin üzerinde çadır kurulmuş, günlük 11 TL ödeyerek hem tatil yapma imkânı var, hem de burada bulunarak bu direnişe pasif bir gönüllü destek verilmiş olunuyor. NKP dönem sözcüsü Sabahat Aslan kampa herkesin katılım sağlayabileceğini ve nükleere karşı ortak hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. Kamp kurulduktan sonra jandarma sayısı attırılmış. Çevre toplum önderleri ise yetkililer tarafından kontrol altına alınarak gereken destek ve ihtiyaçlar da bilinçli olarak engelleniyor. Aslında burada görünmeyen bir emek sarf ediliyor, ancak sendikaların, çevre köylülerin, kendisine emek örgütü diyenlerin NKP bileşenlerden olan bir çok sınıf hareketi, devrimci kurumlar da nükleer gerçeğini sınıf hareketinden ayrı tutarak kapitalizm karşıtı bir doğa bilincinden uzaklar.

Masamıza gönüllülerden Mersin Üniversitesi’nden bir genç arkadaşın katılımı ile sohbetimizde çevre hareketinin Kürt ulusal kurtuluş hareketinden ve sınıf hareketinden bağımsız düşünülemeyeceğine vurgu yapıldı.Bugün “Özerk yönetim” isteyen, burjuva meclise gitmeyerek kafa tutan ama diğer tarafta ise devletin kaynaklarıyla ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen Demokratik Gelişim Enstitüsü‘nün düzenlemiş olduğu AKP, CHP ve BDP‘den toplamda 8 milletvekilinin -bunlardan biri de Emek Demokrasi ve Özgürlük bloğundan Levent Tüzel– içinde yer aldığı beş günlük İngiltere ve İrlanda gezisine katılarak IRA ile yapılan barışın sırlarını öğrenmek amacı gibi görünen gezi bizlere neyi işaret ettiği ve burnunun dibindeki nükleer gerçeğinden uzaklığı-yakınlığı nedir sorusu kafalarımızı kurcalaya dururken, seçilmiş blok milletvekillerinin nükleer karşıtı antikapitalist mücadele için mecliste nasıl bir yol izleyeceğini de aklımızın bir kenarına yazdık.

Türkiye‘de 46 Termik santral, 3 Nükleer santral kurulması için çoktan start verilmiş durumda. Termik Santrallerden 7‘si Adana bölgesinde kurulacak. Uzun zamandır Termik Santrale karşı mücadele yürüten Erzin Termik Santral Karşıtı Platform yapmış olduğu eylem ve etkinliklerine bir yenisini ekleyerek 30 Temmuz’daki firma toplantısını iptal ettirdi.

Doğa sorununun kapitalizmle mücadele sorunu olduğunu, sınıf mücadelesinden ayrı tutulmamasını söyledik. Buna paralel olarak NKP kampının bulunduğu Büyük Eceli Belediyesi, bir önceki MHP’li belediye başkanının istifasından sonra bağımsız olarak yürütülüyor. Geçtiğimiz aylarda yasallaşan torba yasa ile birlikte güvencesiz çalışmayı baz alan ve bir çok belediye işçisinin başka işyerine sürgün edileceği yasa 1 Ağustos‘ta yürürlüğe girecek. Büyük Eceli Belediye çalışanları da bu yasadan nasiplerini alacaklar.

Üç nükleer santralden biri de Sinop‘da kurulacak. Japonya‘da meydana gelen dünyanın en büyük nükleer felaketinden sonra Japonya 14 yeni santral inşaatını iptal etti. Ancak Sinop‘ta kurulması planlanan 2. nükleer santral için Japonya‘dan gelen enerji işlerinden sorumlu müdür ve beraberindeki bir heyetle Enerji Bakanı Taner Yıldız bir görüşme gerçekleştirdi. Daha önceden Tokyo Elektrik Şirketi (TEPKO) yetkilileri Tsunami felaketinden sonra kullanılmaz hale gelen Fukuşima nükleer santrallerindeki sorunlarla uğraşmalardan kaynaklı Türkiye‘de planlanan nükleer santral çalışmalarına katılmama kararı aldıklarını belirtmişlerdi. Bugün ne oldu da Taner Yıldız‘la bu heyetin görüşmesi gerçekleştirildi?

Bu soruları kafamızdan geçirelim ve NKP kampına neden gereken desteği vermediğimizi bir kez daha kafamızdan geçirerek, geleceğimize sahip çıkalım.

7 Ağustos‘da yine Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından kitlesel bir eylem gerçekleştirilecek. Büyük Eceli Belediyesi Park alanından hareket edilerek, kurulacak nükleer santral alanına yürünecek. Mersin Nükleer Karşıtı Platform tüm dostları bu eyleme çağırıyor. Biz orada olacağız, ya siz?

Not: NKP eylem ve etkinliklerden haberdar olmak ve konuyla ilgili video paylaşımları izlemek isteyenler Facebook’dan Mersin Nükleer Karşıtı Platform sayfasından bilgi alabilir.

Adana’dan bir Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*