Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 28 KESK üyesi tutuklandı (yenilendi)

28 KESK üyesi tutuklandı (yenilendi)

(28.06.2012) Dün öğle saatlerinde adliyeye getirilen 34 KESK üyesinin adliyedeki işlemleri bugün sabah saat 09:30’da bitti. KESK üyeleri gece saat 24:00’e kadar savcıya ifade verdiler. Savcılık ifadeleri tamamlanan KESK üyelerinin tamamı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Dayanışma için illerden gelen KESK üyeleri gece boyunca adliye bahçesinde bekleyişlerini sürdürdü. Bazı KESK üyelerinin dağılmasına rağmen birçok KESK üyesi geceyi adliye bahçesinde battaniyelerin içinde, ateşler yakarak geçirdi.

Mahkeme sabah saat 09:30’da bitti. Mahkeme sonucunda 22 KESK üyesi tutuklandı. 12 KESK üyesi ise serbest bırakıldı. Tutuklanan KESK üyelerinin isimleri şunlar:

1) Yunus Akıl
2) Belgizar Sazak
3) Mehmet Arda
4) İzzettin Alpergin
5) YIlmaz Yıldırımcı
6) Sakine Esen Yılmaz
7) Nihat Kılınçalp
8 ) Metin Vuranok
9) Erdal Turan
10) Ferruh Çelik
11) Hanım Koçyiğit
12) Seyran Şık
13) Mustafa Bozan
14) Aykut Erhan Turgut
15) Deniz Bozbey
16) Sibel Anıl
17) Bekir Gürbüz
18) Tarık Kaya
19) Osman İşçi
20) Erdal Yılmaz
21) M.Sıddık Akın
22) Mehmet Sezgin İbin

Serbest bırakılan BES eski Genel Başkanı Bülent Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bizler bu mücadeleye başlarken önümüze set çekeceklerini, taş koyacaklarını biliyorduk. Tüm bu saldırılara rağmen bedeller ödeyerek bu günlere geldik. AKP’nin baskılarına rağmen KESK gereken cevabı vermiştir ve vermeye de devam edecektir. Önümüzdeki günler daha da sert geçecektir, buna karşılık KESK daha kararlı bir mücadele yürüterek dimdik ayakta durmaya devam edecektir.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu 16 kişi sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Adliyedeki işlemleri devam ediyor.

KESK üyelerinin adliye bahçesinde “Hepimiz Kürdüz, Hepimiz KCK’liyiz”, “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur” sloganları eşliğinde bekleyişleri devam ediyor.

************

Son durum:
(20.06.2012) Dün sabah saatlerinde adliyeye getirilen 16 KESK üyesinin savcılık ifadeleri akşam 19:00′da tamamlandı. Savcılık 3 kişinin serbest bırakılmasına, 13 kişinin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesine karar verdi.

Nöbetçi mahkemeye çıkarılan KESK üyelerinin mahkemesi gece saat 01:00 gibi sona erdi. Mahkeme KESK başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi serbest bıraktı. Aralarında Eğitim Sen genel sekreteri Mehmet Bozgeyik’in de aralarında bulunduğu 6 KESK üyesi ise tutuklandı.

Pazartesi sabah saatlerinde başlayan gözaltıların sonucunda toplam 28 kişi tutuklanmış oldu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, serbest bırakılmasının ardından yaptığı konuşmada, gözaltı ve tutuklama sürecinin KESK’in yürüttüğü sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini kriminalize etme, gözden düşürme, etkisiz hale getirme ve KESK’e geri adım attırma, boyun eğdirtmeye yönelik olduğunu dile getirdi. Özgen, “Öyle bir mücadele geleneğinden geliyoruz ki sonucu ne olursa olsun bize karşı yürütülen baskılara karşı dün boyun eğmedik, bugün de boyun eğmedik, yarın da boyun eğmemeye devam edeceğiz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*