Anasayfa » BASINDAN » 2.Yılında istanbul da suruç anması

2.Yılında istanbul da suruç anması

Kobanê’yle dayanışmak için yola çıkıp, 20 Temmuz 2015’te Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek bahçede basın açıklaması yaptıkları sırada patlatılan IŞİD bombalarıyla katledilen 33 devrimci, bugün yapılan çeşitli etkinliklerle anıldı.Katliamın ikinci yıldonümünde ilk olarak mezar anmalarıyla başladı.Kadiköy halit aga caddesinde 33 dakikalık saygı durusundan sonra gençlik örgütlerin çagrısıyla Süreyya Operası önünde bir araya gelen kitle buradan Mehmet ayvalıtaş parkına kadar pankartları, sloganları, zılgıtları ve ajitasyon konuşmalarıyla ara sokakları da dolaşarak ulaştılar.

Parktaki anma programı devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ve gençlik örgütleri adına hazırlanan açılış konuşmasıyla başladı. Gençliğin mücadele dinamizminin, kararlılığının, özgürlük tutkusu ve kardeşlik duygularının katliamlarla sindirilemeyeceğinin vurgulandığı, 33’lerin binlerle yaşadığının belirtildiği konuşmadan sonra SGDF Eş Genel Başkanı Ceren Çoban söz aldı. Çoban’ın, Suruç şehitlerinin tarihsel bir mirasın devamcıları olduğu, o mirastan güç aldıkları ve ölümleriyle çoğaldıklarını vurgulayarak, yaşanan diğer katliamlara da işaret ettiği konuşması alkışlarla karşılandı.
Daha sonra Suruç Aileleri İnsiyatifi adına Vatan Budak’ın babası, katliamla toplumsal yıkım yaratmaya çalışanlara inat dimdik ayakta olduklarını, parkta toplanan kitlenin de bunun ifadesi olduğunu, faşizmin yıkılmasındaki kararlılıklarıyla mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Suruç Gazileri adına konuşan Koray Türkay ise faşizme, eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı birleşik mücadele çağrısında bulundu.

Konusmaların ardından BEKSAV Müzik Topluluğu aldı ve söz alan temel demirelde etkileyici bir konusmayla faillerin adını koydu.Anma Alamor Müzik Topluluğu ve Adalılar Müzik Topluluğu’nun ezgileriyle devam etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*