Anasayfa » BASINDAN » 2 aydır maaş alamayan 400 işçi ‘ücretsiz izne’ çıkarıldı: İŞKUR ödeme yapmadı

2 aydır maaş alamayan 400 işçi ‘ücretsiz izne’ çıkarıldı: İŞKUR ödeme yapmadı

Hacettepe Üniversitesi’nin yemekhane, kafeterya, kantin ve yurtlarında sözleşmeli çalışan 400’e yakın işçi 2 aydır maaşlarını alamıyor, aynı zamanda “ücretsiz izne” çıkarılan işçilere asgari ücretin altındaki “kısa çalışma ödeneği” dahi verilmedi.

Sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan işçiler, yaklaşık 2 aydır ne maaş ne de işsizlik ödeneği alabiliyor. Üniversiteye bağlı İktisadi İşletmeler adlı şirkette çalışan işçiler, kısa çalışma ödeneği başvurularının İŞKUR tarafından onaylandığını, ancak hâla ödenmediğini belirtiyor.

Sol’a konuşan bir işçi, üniversitenin 23 Mart’ta kısa çalışma ödeneği için başvuru yapacağını söylediğini, 1 Nisan’dan itibaren ise işçilerin büyük çoğunluğuna işe gelmeyin denildiğini söyledi.

Üniversitede çalıştığı sırada işsiz kalan ve kısa çalışma ödeneği dahi alamayan işçi şu ifadeleri kullandı: “Bu süreçte hepimiz çok büyük sıkıntılar yaşadık. Bu sistemin en ağır yükünü biz çekiyoruz, sembolik rakamlara çalışan insanlarız biz. Asgari ücretin altında bir para alacağız, 1500 lira olacak o da. Yani aslında asgari ücreti de düşürmüş oldular böylece. Bizim aldığımız para zaten belli, zaten geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sene zam da alamamıştık. Üstüne bir de bu sözü edilen maaşı da alamadık. Yani hem zam alamadık hem de bize birilerinin uygun gördüğü bu ücreti alamadık. Bizler adına hiçbir şey pozitif olarak ilerlemiyor.

İşçinin var olan hakları bu dönemde ne yazık ki geriye doğru gidiyor. Birçok arkadaşımız endişeli, ‘yine yatmazsa yanarız’ diyor.

Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İki aydır maaş yatmıyor, kredisi geciken, kirasını yatıramayan, faturalarını ödeyemeyen birçok arkadaşımız var. Ben de evimi taşıdım mecburen. Dibe vurduk. Ne pandemi desteği geldi, ne kredi çıktı, bırakın bunları maske bile gelmedi.”

Kaynak:Yenidemokrasi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*