Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Paris’te 1 Mayıs: Sonraki adımların başlangıcı

Paris’te 1 Mayıs: Sonraki adımların başlangıcı

Fransa işçi sendikalarının çağrısıyla gerçekleşen 1 Mayıs, Fransa’nın hemen hemen tüm kentlerinde kutlandı. Rengarenk pankartlar, flamalar ve görkemli balonlarla alanlar coşturuldu. 284 kent ve yerleşim alanında sınıfın ve emekçilerin talepleriyle Sarkozy yönetimine mesaj veren işçi sendikaları, beklenen katılımın geçtiğimiz yıla göre az olmasını genel talepleri dile getirmeyi etkilemediğini açıkladılar. 23 Mart’ta gerçekleşen greve Paris’te onbinlerce işçi katılmıştı. Bazı sendikalar 1Mayıs’a katılmazken, okullarin sömestr tatilinde olması da katılımı etkileyen nedenler arasındaydı. Beş konfederasyon (CGT, CFDT, FSU UNSA ve Solidaires) ve siyasi partilerin ortaklaşa düzenledikleri 1 Mayıs yürüyüşü Republique meydaninda basliyarak Opera meydanında akşam geç saatlere kadar devam etti. Paris’teki gösteriye 45 bin işçi ve emekçi katılırken Fransa genelinde Marsilya, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Bordeaux ve diğer kentlerde 350 bin işçi ve emekçi, emeklilik yasası, işten çıkarmalar ve alım gücünün düşmesini sloganlarıyla dile getirip hükümeti teşhir ederek taleplerini haykırdılar.

Her ulustan, her renkten işçi ve emekçinin toplandığı Republique meydanı, yine uluslararası işçi dayanışmasına tanık oldu. Fransalı grupların yanı sıra Srilankalı, İranlı, Hintli, Türkiyeli, Kürdistanlı, Magriplilerle kartsızların, göçmen derneklerinin katılımıyla iç içe, yanyana yüründü. Türkiyeli devrimci gruplar oluşturduklari platformda ortaklaşa yürürken, bazı gruplar platform dışında yürümeyi tercih ettiler. Devrimci Proletarya da kendi pankartı ve flamalarıyla katılarak 1Mayıs’ta yerini aldı.

Burjuva demokrasisi altında 1 Mayıs

Paris’te Republique meydanından başlayacak 1 Mayıs yürüyüşü için her yıl olduğu gibi Türkiyeliler sabah saatlerinden itibaren toplandılar. Pankart ve flamalar, davul, çekilen halaylar, arabalardan yapılan konuşmalar, yoğun müzikle bir bayram havası hakimdi. Saat 14.00’ten sonra Fransız sendika ve partileri ana cadde üzerinde toplanıp yavaş bir yürüyüşle ilerlemeye başladılar. CGT kitlesi, pankart, flama ve araçlarıyla 1 Mayıs’ın büyük kitlesini oluşturuyordu. Araya girerek yürüdüğümüz için yakından gördüğümüz Antikapitalist Parti ve Sosyalist Parti’nin kitleleri beklenenin bir hayli altındaydı. Paris’te 1 Mayısa katılan toplam kitlenin 46 bin dolayında oluşu ise, ardı ardına grevlerin yapıldığı ve krizin etkilerinin daha hissedilir hale geldiği Fransa da oldukça düşük bir rakam. Göze çarpan sadece sayının düşüklüğü de değildi. 1 Mayıs, mücadele günü karakterine uzak bir bayram, yer yer karnaval havasında geçti. Fransız parti ve sendikalarının pankart ve sloganlarında neoliberalizme ve krizin yıkımına karşı mücadele yer alıyordu. Bununla birlikte bir mücadele ruhu ve duruşu yoktu. Adları üzerinde siyasal mücadele yürütme iddiasındaki bu partilerin siyasal mücadeleyi sloganlaştırdıkları bir pankart ve sloganları dahi yoktu. Sarkozy karşıtı sloganlar atılıyordu, fakat burjuvazinin sınıf egemenliğine ve burjuva demokrasisine karşı mücadeleyi içeren örneğin “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni” diyen bir pankart ya da sloganları bulunmuyordu. “Yaşasın Sosyalist İşçi Demokrasisi” pankartını Fransız partiler içerisinde de, Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı örgütler içerisinde de taşıyan sadece bizdik. Anlaşılan burjuva demokrasisi onlar için kabullenilmiş ideal siyasal sistemdi!

Türkiyeli devrimci örgütlerin alandaki yeralışları, pankartları ve örgüt güçleriyle alanda olmak amaçlı bir yer alıştı. Dağıtılan bildirilerde ise ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele ve neoliberal kapitalizmin krizinin yıkıcı sonuçlarına karşı mücadele çağrısı bulunuyordu. Avrupa’nın gelişmiş kapitalist ülkelerinde bu ülkelerin işçi sınıfıyla birleşik mücadeleyi hedefleyen, kapitalizme ve burjuva demokrasisine karşı net bir sınıfsal sosyalist duruş içeren bir yaklaşım ise görülmüyordu. Bu bakış açısı ve alandaki kopukluk, yürüyüşe geçildiğinde de sürdü. Türkiyeli örgütler en arkada kendi kortejlerini oluşturmuş olarak Fransızlara göre daha seremonik bir geçişle yürüdüler. Katılım önceki yıllara göre daha düşüktü ve bu, Avrupa düzeyinde de devrimci hareketin gerilemesini gösteriyordu. Ki 1 Mayıs’ın gelenekleşmiş oluşu ve kitlenin 1 Mayıs alışkanlığı yine de bu gerileyişi bir nebze perdeliyor. Kürt yurtseverleri yaklaşık 300 kişi ile yürüdüler. Türkiyeli devrimci örgütler içinde gerilemekle birlikte görece kitlesel olan MLKP idi. Alınteri çevresi ise 8 kişiydi.

Bizim açımızdan Paris’teki 1 Mayıs da son sürecin bilinen gelişmelerinden dolayı yeni bir adımdı. Yaşasın Sosyalist İşçi Demokrasisi-Devrimci Proletarya pankartı ve baskısını kendimizin yaptığı flamalarımızla yürüdük. Alanda ve yürüyüş sırasında “Sınırlar halklar arasında değil sınıflar arasındadır” başlıklı bildirimizi Türkçe ve Fransızca basılı olarak dağıttık. Türkiyelilerin her yıl kortejin en sonuna bırakılmalarıyla da kendisini ortaya koyan bir tür yalıtılmışlık ve kopukluk durumunu kırmak ve öğleden önce gelinip akşamın 17.00-18.00’ine kadar bekleniyor olmasının yarattığı durağanlığı gidermek için Fransız örgütlerin arasına girerek yürüdük. Önce CGT’nin arkasından korteje girme çabamız sonuçsuz kaldı. Sonra NPA (Antikapitalist Parti) ile PS (Sosyalist Parti) arasına tartışmalı bir biçimde yerleştik. Kitlemiz çeşitli etmenlerin toplamı olarak ayrışma sonrası bizden yana tavır belirlemiş, çoğunluğunu inşaat işçileri, eşleri ve çocuklarının oluşturduğu, çalışmalarımıza ve etkinliklerimize katılan, bir bölümü önceki dönemde uzaklaşmış bir kitleydi. Alanda sayımız 77’ye ulaştı. Ilk yürüme teşebbüsümüz sırasında da buna yakın bir sayı vardı. Bir kısmının çevreye dağılması ve gitmesi ile yürüyüş esnasındaki sayımız 35 ile 45 arası değişti. Bir Fransız ve iki Bulgar emekçi de bizimle birlikte yürüdüler.

Paris’te 1 Mayıs için konulmuş, sonraki adımların başlangıcı olacak hedefe ulaşıldı. Şimdi ise, dokuyu sağlamlaştırma ve buralarda farklı bir duruş içerisinde olma hedefine doğru yürümeliyiz.

Devrimci Proletarya/Paris

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*