Anasayfa » GÜNDEM » 19.15’te Fransız Konsolosluğu önüne

19.15’te Fransız Konsolosluğu önüne

Nor Zartonk’un çağrısıyla bir araya gelecek olan kurumlar, 18.30’da Galatasaray Lisesi önünden Taksim’e yürüyecek. 19.15’te, İstiklal Caddesi girişinde, Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu öncülüğünde anma yapılacak.

Soykırımın 100. Yılında pek çok kentinde anma etkinlikleri düzenledi. 

24 Nisan’ın ilk anması Elmadağ’da başladı. Türkiyeli Ermenilerden bir grup, 24 Nisan sabahı saat 10.00’da Elmadağ Cumhuriyet Caddesi üzerinde Gomidas Vartabed ile Dr. Avedis Nakkaşyan’ın yaşadığı ve götürüldüğü evin önünde bir araya geldi. Evin önüne bir plaket bırakan grup basın açıklaması okudu. ‘Düşünce Platformu’ adına Tatyos Bebek tarafından Türkçe, Harut Özer tarafından Ermenice yapılan açıklamada Gomiads’ın hayatı ve ölüm yolculuğuyla ilgili bilgi verildi; soykırımla yüzleşme çağrısı yapıldı.

ermenisoykırımı--HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da katıldığı anmada, HDP milletvekili adayları Levent Tüzel ve Garo Paylan da hazır bulundu. İstanbul’daki 24 Nisan anmaları için diasporadan İstanbul’a gelen ‘Project 2015’ ekibi de anmalara katıldı.

Gomidas’ın evinin ardından Rupen Sevag’ın da evine gidilerek binanın önüne çelenk bırakıldı. Buradaki anmaya Sevag’ın torunu Rehan Saleri Sarıbay da katıldı.

‘Tanı, af dile tazmin et’

İstanbul’daki bir başka anma da Sultanahmet’te düzenlendi. ‘Yüzüncü Yıl İnkara Son Girişimi’, 1915’te Ermenilerin tutulduğu Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde, 11.00’de toplandı. EGAM (Avrupa Irkçılık Karşıtı Hareketi) ve Ruanda soykırımından hayatta kalan davetlilerin de katıldığı anmada İngilizce, Türkçe ve Ermenice basın açıklaması okundu.

‘Yüz yıllık inkara son, tanı, af dile, tazmin et’ başlıklı açıklamada Süryani ve Rumların da soykırıma uğradığını belirten grup şunları söyledi: ‘Bizler Soykırım faillerinin torunlarıyız. belki hepimiz doğrudan katliam ve yağmaya katılan kişilerin soylarından gelmiyoruz ama onların etnik ve dinsel kimlikleriyle doğduk. Soykırım faillerinin yarattığı düzenden yararlanan bir toplumsal gruba aitiz ve bunu sorgulamadan yaşadık. Bunun utancını, sorumluluğunu, manevi ağırlığını taşıyoruz.” Grup somut talep olarak soykırım tanınması, af dilenmesi, tazmin ve tamir edilmesi gerektiğini de belirtti.”

Anmanın ardından Sultanahmet’ten Eminönü’ne sessiz yürüyüş yapılacak ve deniz yoluyla Haydarpaşa’ya geçilecek. 19.15’te ise Fransız Konsolosluğu önünde bir anma düzenlenecek.

Diyarbakır Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde 100 çan

Diyarbakır Süryani Meryem Ana Kilisesi 24 Nisan’da hayatını kaybedenler için soykırım anması ayini düzenledi. çok sayıda kişinin katıldığı ayinde 100 kere çan çalındı.

Mardin

Mardin Büyükşehir Belediyesi kentin çeşitli noktalarına Süryanice, Kürtçe, Arapça ve Türkçe dillerinde “1915 Süryani Soykırımı’nın (Sayfo) inkarına son verilsin” yazılı pankart astı.

Midyat

Süryanilerin açlık grevi sona erdi

100. Yıl Seyfo Komitesi tarafından, Midyat Süryani Dernekleri Federasyonu’nda başlatılan dört günlük açlık grevi düzenlenen anma etkinliğiyle sona erdi.  “1915 Süryani Soykırımının inkarına son verilsin”  pankartıyla Dernek binasından Midyat Meydanı’na kadar yürüyüş düzenlendi.  Yürüyüşün ardından konuşan Süryani Kadın Merkezi (SURKADİM) Temsilcisi Aynur Özgün, yüzleşme çağrısı yaptı.

Derik

Derik’te, Surp Kevork Ermeni Kilisesi’nde anma etkinliği düzenlendi. Derik’te yaşayan iki Ermeni ailenin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu, mumlar yakıldı.

Anmada konuşan Zekeriya Sabuncu, 13 yaşındayken yaşanan katliamdan sağ kurtulan ninesinden katliamı dinlediğini belirterek, ninesinden dinlediklerini anlattı. Sabuncu, “Katliam öncesi Ermeni ailelerinin önde gelenlerini Hükümet Konağı’nda topluyorlar ve daha sonra silahlarına el koyuyorlar. Diyarbakır’da Hükümet Konağı bahçesinde Patriğimizi diri diri yakıp, katlediyorlar. Derik’te kadın, çocuk ve hasta olarak Ermeni ve Süryanileri ayrı ayrı kafilelere ayırıyorlar. Daha sonra bu insanları Derik’te bulunan Turcel Dağı ve Gov mevkiinde yüzlerce metre yükseklikten atarak, katlediyorlar” diye ifade etti.

Ninesinin olayı anlatırken, sürekli gözyaşı döktüğünü söyleyen Sabuncu, “Ninem, çocukları dağdan atarken, katillerin ‘bakalım kanatlanıp uçacaklar mı?’ diye anlatımda bulunuyordu. Yine hamile kadınların karınlarını hançerlerle diri diri deşerek doğmamış bebekleri katlediyorlardı. Bununla birlikte bunlar altınlarını yutmuşlar diyerek, karınlarını deşerek bedenlerinde altın arıyorlardı” diye aktardı. Soykırımın sorumlusunun Osmanlı Devleti ve onunla işbirliği içinde olan aşiretler ile şeyhler olduğunu söyleyen Sabuncu, “Şimdi ise Kürt halkıyla kardeşçe yaşıyoruz. Burası bizim vatanımızdır. Dünyanın neresine gidersek gidelim, her zaman memleketimizin özlemi içerisinde yaşıyoruz” dedi

Konuşmaların ardından, katliamda yaşamını yitirenler için dualar okundu.

Dersim

Dersim’de Dersim Alevi Dostluk Derneği’nin yaptığı çağrısıyla soykırım anması yapılıyor. Soykırımın Dersim’deki önemli mekanlarından biri olarak kabul edilen Kayışoğlu Yarmasında bir araya gelenler, soykırımda hayatını kaybedenler için karanfiller bıraktı.

Anmanın ardından Hozat’ta bulunan ve önemli bölümleri yıkık halde bulunan Yergan (Ergen) Kilisesine giderek mum yaktılar.  Anmaya HDP Milletvekili Adayı Alican Önlü ve  Hozat Belediye Başkanı  Celalettin Polat da katıldı.

Üniversitede soykırım anmasına polis müdahalesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampusu’nde, HDP Gençlik Koordinasyonu’nun gerçekleştirmek istediği Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahale etti. “Hrant’la, Sevag’la, soykırımla yüzleş” pankartı ve katledilen Ermeni aydınlarının fotoğraflarını asarak oturma eylemi başlatan öğrencilere polis tarafından müdahale edildi.  Pankart ve fotoğrafları sökmeye çalışan polisle öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından öğrenciler anam etkinliğini gerçekleştirdi.

Mersin

HDK Mersin İl Meclisi ve Mersin 68’liler Derneği,  Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek soykırım kurbanlarını andı. HDP milletvekili adaylarının da katıldığı anma etkinliğinde “Soykırımla yüzleş. Ermeni soykırımının 100. Yılında kaybettiklerimizi anıyoruz” pankartı taşınarak, “Ermeni halkı yalnız değildir”, “1915’i unutma unutturma” sloganlarını atıldı.

Açıklamada konuşan Mersin 68’liler Derneği Başkanı Hasan Kapıkıran, şunları söyledi,

“Soykırımının üzerinde 100 yıl geçmesine rağmen bu gerçekle yüzleşilmedi. İktidarı elinde tutanlar inkar politikalarını sürdürdü. İnkar etmeninin yerine yüzleşme, yok saymanın yerine kimlikleri ile tanıma, ötekileştirme yerine ortak bir geleceği beraber halkların kardeşliğine dayalı onurlu bir şekilde birlikte kurabiliriz. Ermeni soykırımı ile yüzleşerek yüz yıllık bir utanca son verebiliriz” diye konuştu.

Adana

İHD Adana Şubesi  dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

“Adalet, hakikat için 100 yıllık inkar Ermeni Soykırımı ile yüzleşin” pankartının asılı olduğu toplantıda konuşan  İHD Adana Şube Eş başkanı İlhan Öngör, “100 yıllık inkar ve soykırımla toplum olarak yüzleşme zamanımız gelmiştir. Demokratik yaşamın inşası ancak ve ancak bu hakikatlerle yüzleşmekle mümkündür” diye konuştu.

Kaynak: AGOS

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*