Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 18. Altın Koza Film Festivali başladı

18. Altın Koza Film Festivali başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi‘nin bu yıl 18.sini düzenlediği Uluslararası Altın Koza Film Festivali 17 Eylül 2011 tarihinde başladı. 9 gün sürecek festivalin açılışı Nuri Bilge Ceylan ‘nın “Bir zamanlar Anadolu ‘da” filmi ile yapıldı. Festivalin ilk konserini ise Haluk Levent Hayal Park alanında verdi.

Festival boyunca uluslar arası sinema kongresi, öğrenci atölyesi, paneller, söyleşiler, sergiler gerçekleştirilecek. Aynı zamanda Leman Sam, Funda Arar ve Kubat gibi sanatçılar da ücretsiz konser verecek. 220 yerli ve yabancı film gösterilecek, Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında 14 film yer alacak.

Festivalde F. Serkan Acar ‘ın “Aşk ve Devrim” Ali Özgentük ‘ün “Beni Sev” Mustafa Nuri ‘nin “Vücut”, Muzaffer Özdemir ‘in “Yurt” filmlerinin de aralarında olduğu bir dizi yeni Türk filmi ilk gösterimleriyle yarışmaya katılıyorlar. Festival kapsamında “Dünya Sineması” , “ben Asyalıyım ben Afrikalıyım”, “Ebedi İsyancılar”, “Gerçeğin Çölü”, “Anısına Yılmaz Güney” başlıkları altında 238 film Adana izleyicilerine ücretsiz gösterilecek. Bunun yanı sıra bir çok yabancı film gösterimi de olacak.

Festival boyunca filmler ücretsiz olacak, ancak geçen yıl festival boyunca izleyici sayısı oldukça düşüktü. Filmlerin ücretsiz oluşu güzel, ancak kölece çalışma koşullarından işçiler hangi arada vakit bulup film izlemeye gidecek!

Bu yıl da festival giderleri işçi ve emekçilerin sırtından karşılanacak. Caddeler ve Adana’nın en işlek yerlerinde festival reklamları bilbordlarda yerini aldı. Tabii ki festivalin maliyeti yine geçen yıl olduğu gibi Kürt işçi ve emekçilerin yoğun yaşadığı Denizli, Narlıca mahallerinde yaşayanların su faturalarına yansıyacak.

İyi seyirler..

Adana’dan bir işçi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*