Anasayfa » GÜNDEM » “12 Eylül Rejimi Sürüyor!”

“12 Eylül Rejimi Sürüyor!”

78’liler Girişimi, Taksim’de yaptığı eylemle 12 Eylül askeri faşist darbesini ve onun devamcısı olan zihniyeti protesto etti.

12 Eylül askeri faşist darbe ve devamcısı olan zihniyet ’78’liler Girişimi’nin çağrısıyla Taksim’de protesto edildi.

Saat 11.00’de Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen eylemde “Ya kanlı bir savaş ve darbe! Ya barış ve demokrasi!” yazılı ozalitin yanı sıra 12 Eylül’den bugüne cuntanın ve cuntacı zihniyetin katlettiği kişilerin fotoğrafları ile Cizre’deki devlet terörünü teşhir eden fotoğraflar taşındı.

Eylemde darbeci zihniyetin ilerici ve devrimci güçleri işkence, gözaltı ve tutuklama terörüyle yok etmeye çalıştığı ancak başaramadığı belirtilerek 12 Eylül zihniyetinin bugün AKP eliyle sürdürüldüğü ifade edildi

Katledilenler şahsında yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklamasını ’78’liler Girişimi’ İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan yaptı. “Kenan Evren’siz ilk 12 Eylül’ün yıldönümünde 12 Eylül rejimi sürüyor” diyerek açıklamaya başlayan Bircan, 12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin ölmesine karşın darbeci zihniyetin ve darbe anayasasının sürdüğünü ifade etti.

AKP gericiliğinin ve şefinin keyfi uygulamalarına değinen Bircan, fiili olarak başkanlık sisteminin uygulandığını ifade etti. “Demokrasi” bahanesiyle karşısında duran herkese (dünkü yol arkadaşı cemaate dahi) savaş ilan eden AKP’nin  ‘demokrasi’ yerine 12 Eylül’ün tekçi/faşizan zihniyetinin bütün çıplaklığıyla uygulandığını ifade etti.

YÖK, RTÜK, polis, MİT gibi 12 Eylül ürünü kurumların tamamının fiili olarak Erdoğan’a bağlandığına dikkat çeken Bircan, “12 Eylül darbecilerinin ve 12 Eylül rejiminin yargılanması çerçevesinde, tarihi bir dönemle hesaplaşma sürecini tamamlamak gerekiyor” dedi.

Bircan temel demokratik hakların kazanımının ancak 12 Eylül zihniyetiyle hesaplaşılabildiği koşulda kazanılabileceğini belirterek açıklamayı sonlandırdı.

Eylemde “Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Darbeciler halka hesap verecek!”, “12 Eylül AKP’yle sürüyor!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*