Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 11 Yaşındaki Kızım Sayesinde…

11 Yaşındaki Kızım Sayesinde…

International Security Assistance Force/ ISAF. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü.NATO tarafından 2003 yılında Profesyonel askeri bir ordu kuruldu. Afganistan savasinda kullanilan bu Askeri güç daha sonra 2014 te lağv edildi.

ISAF´ta yer alan bir asker ile yaptığımız bir röportaj

DP:Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Kişisel güvenliğim ve şu an yaptığım sosyal alandaki işimden dolayı ismimin açıklanmasını istemiyorum.Ben uzun yıllar Almanya Kara Ordusunda profesyonel olarak askerlik yaptim.Bu benim mesleğimdi.Şu an 39 yaşındayım ve iki çocugum var bir kız bir erkek.Bildiğiniz gibi de şu an sosyal alanda sivil yaşam içinde çalışıyorum.

DP: Askeri alanda bir meslek seçmenizin nedeni ne? Nasıl gelişti? Ailenizin yaklaşımı nasıl oldu?

Genç güçlü ve enerjik biriydim,kendime bir iş bulmak ve iyi kazanmak istiyordum.Askerlerin iyi para kazandıklarını biliyordum,birçok sınavdan ve testlerden geçtikten sonra ben de seçildim.Gerçekten de iyi para veriyorlardı.Başlangıç maaşım netto 2200€ idi.Bahsettiğim zaman 15 yıl öncesi.Annem ve babam bu seçimimi asla onaylamadılar.Babam kendisi askerlik yapmadı ve red etti.12 yıl boyunca Kosova,Güney Afrika ve Afganistanda bulundum.En uzun zamanı Afganistanda geçirdim.Altı ay boyunca bazen daha uzun zamanlar orada kalıyorduk.Orada kaldığım her gün için ayrıca günlük ek olarak 150€alıyordum.Daha üst düzey askerler çok daha fazla alıyorlardı,aşağı yukarı 8-10 bin €uro aylık alıyorduk.

DP: Ölmek ve öldürmek için orada olduğunuzu biliyordunuz,sizin ve öldürmek için karşınızda olan insanların yaşımından daha mı önemliydi para kazanmak? Sizi asıl olarak nasıl motive ediyorlardı? Niçin oradaydınız?

Bize sürekli söylenen; ´´Avrupanın demokrasisi tehlike altında,buralara demokrasi gelmediği sürece biz ve toplumumuz da tehdit altındayız…vb.vb.´´Buna inanmıştık.Gerçi bazı arkadaşlarım bunun yalan olduğunu düşünüyorlardı.Gördüklerim, yaşadıklarım ve yaptıklarımız söylenenler ile hiç uyuşmuyordu.Sürekli insan öldürüyor ateş ediyoruz,arkadaşlarım ölüyor ve bunun adına ´´demokrasi´´yi koruyoruz, ´´demokrasi´´getiriyoruz du.Bu bana saçma gelmeye başladı.Bu insanlara demokrasiyi neden biz getirmeliyiz? Kafam karışmış,ama netleşmiş değildim.Bir süre sonra eve izne gelmiştim.Eşimden ve çocuklarımdan sürekli ayrı kalıyordum.Bir gün kızım bana,´´baba sen neden Afganistan´da olmak zorundasın,orada ne yapıyorsun?´´diye sordu.11 yaşındakı kızıma ne açıklama yapabilirdim ki! Senin yaşındakı çocukları öldürüyoruz,çocukları annesiz babasız,evsiz,yiyeceksiz bırakıyoruz mu demeliydim..Bunu çocuğuma nasıl anlatabilirim.Bir çocuğa anlatamayacağım şeyleri neden başka çocuklara yapıyorum.Kızım aslında gözlerimi açmıştı.O gece korkunç kabuslar gördüm,günlerce uyuyamadım,sürekli içtim uyumak için.(Burada görüşmeye biraz ara vermek zorunda kaldık,anlatanın gözleri dolmuş ve konuşmaya devam edemedi.)

DP:Sizi zorlamak istemem,lakin sizin anlattıklarınız benzer biçimiyle,Kürdistan ve Ortadoğuda ve pek çok yerde devam ediyor.Binlerce insan savaş nedeniyle yerlerinden ediliyor,katlediliyor. Siz yaşadıklarınızı açıkça anlatmak yazmak,aslında bu savaşların ne anlama geldiğini teşhir etmeyi düşünmüyor musunuz?

Bu konularda pek çok kitap var zaten,onların açıkladıkları ve yazdıkları yanında ben ek olarak ne diyebilirim ki.Devlet her şeyi gizliyor.Biliyor musunuz,post trauma sendromu tedavisi altinda kaç kişi var.tam 70 bin kişi,ama resmi açıklamalar,800-900 kişi.Savaşın ne demek olduğunu bir silahı elinde tutun bir de silahın doğrultulduğu kişi bilir.Başka hiç kimsenin savaş hakkında konuşacak bir şeyi olamaz.Neden bu kadar çok alkol içen var neden bu kadar çok izole yaşayan insan var.Hepsinde suçluluk duygusu var.Ben eşimden ayrıldım,sadece zaman zaman cocuklarımi görüyorum.Yalnız tatıl yapıyorum,sessiz ve sakin yerlere,insanların az olduğu yerlere gidiyorum.Uyumak için sadece içiyorum.Güzel zamanlarımda oldu.Fakat genel düşüncem başka seçimler yapabilseydim,bu askerlik mesleği olmayacaktı.Ben bu gün binlerce mültecinin dörbir yana kaçışmasını çok çok iyi anlıyorum,çünki savaşın ne olduğunu biliyorum.Savaş sadece bizi hasta etti!

DP:Oğlunuzun yönelimi ve tercihi sizin gibi olursa,tavrınız ne olur?

Oğlumun bu yönde bir eğilim göstermemesi icin elimden geleni yaparım,ben babamın tercihleri tersine hareket ettim,umuyorum ki oğlum da büyükbabası gibi tercihlerde bulunur.Zaten askerlik zorunluluğu kalktı,bunun yerine sivil yasam içinde ücretli bir takim zorunlu sosyal hizmetler var artık. İyi bir yaşam için ve çocuklarımın geleceğini kurabilmek için para kazanmak istemiştim.Evet evim arabam,tatil yapacağım bir başka evim var ama içinde yapayalnız ve mum ışığında oturuyorum.Böyle sonuçlanacağını asla düşünemezdim.Silahsız ve savaşsız bir yaşam dilerim tüm dünyaya. Türkiye’de yakın gelecekte benim gibi kaç kişi geleceğini sadece mum ışıkları içinde geçirecek bilmiyorum,ama kimse eline silah almak zorunda değil.

Görüşmeyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*