Anasayfa » GÜNDEM » 10 Ekim’in Ardından…

10 Ekim’in Ardından…

1

2015 yılında Ankara Tren Garı önünde, Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi için bir araya gelen yüzlerce kişinin içersinde arka arkaya patlatılan iki bombayla 103 dostumuzu yitireli tam dört yıl geçti. Bu kanlı katliamın yıldönümü için Ankara Tren Garı önünde anma yapıldı.

İlk iki yıl polis saldırısı ile engellenen anma, geçtiğimiz yıl da alana tek tek girişlerle yapılabilmişti. Bu yıl ilk defa kortej olarak Gar önüne yürüyüş yapıldı. Saat 09:00 da anma için Ulus’ta buluşan kitle Ankara Garı’na doğru sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. “Katil devlet hesap verecek”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarının atıldığı sırada polis kitleye saldırı girişiminde bulundu.

Kitle, Gar önüne giden yolda iki farklı arama noktasını geçerek alana giriş yapabildi. Burada katliamda hayatını kaybedenler için bombaların patladığı 10.04’te saygı duruşunda bulunuldu, Katliam’da yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okundu.

HDP milletvekillerinin yanısıra CHP’li vekillerinde katıldığı anmada CHP’li milletvekillerinin ismi okunurken kitle “Savaşa evet dediniz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

9 Ekim tarihinde ise Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen salon etkinliğinde; sokak eylemlerinden tanıdığımız fotoğrafçı Emine Kart’ın hazırlamış olduğu 10 Ekim’de yakınlarını yitirenler ile yapılan röportajlardan oluşan “Ardakalan” isimli kitabın tanıtımı ve yönetmenliğini Gül Büyükbeşe yapımcılığını Sibel Tekin’in yaptığı “Ölüm Ne Yana Düşer Usta” isimli belgeselin ilk gösterimi gerçekleştirildi.

Ardakalan” Üzerine fotoğrafçı Emine Kart’ın önsözleri;

Hiç kimsenin kendini çağında yaşanan trajedilerden koruma hakkı yoktur, çünkü yaşamayı tercih ettiğimiz toplumda olup bitenlerden bir bakıma hepimiz sorumluyuz.”

Sebastiao Salgado

“10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen Emek Barış ve Demokrasi Mitingi’nde ben de oradaydım. Hatırladıklarım; ilk bombanın sesi, ikinci bombanın görüntüsüyle yaşadığım tereddüt ve olayın olduğu yere gitme kararı… Daha sonra, nasıl fotoğraf çektiğimi, birinin sesi veya dokunuşuyla kendime geldiğimde alandan nasıl dışarı çıktığımı hatırlamıyorum bile…

Ve bilincimin açılması…

Ne yapabilirim düşüncesiyle önce Adli Tıp ve sonrası 10 Ekim Aileleri’yle elimden geldiğince bir arada olma kararlığıyla, mahkemeleri, yürek yakan o duruşmaları ve anmaları takip süreci… Bu uzun ve zorlu süreç, beni bir şeyler yapmaya zorladı. Elinizdeki bu kitap o çabanın ürünü…”

Kitapta katliamda yaşamı yitiren 11 arkadaşımızın yakınları ve yaralı kurtulabilen 5 arkadaşımızın anlatımları üzerinden Gar Katliamı güçlü bir belge kitapla tarihte yerini aldı.

Ölüm Ne Yana Düşer Usta” isimli belgesel film ise, 2015 yılında başlayan kanlı süreci, Diyarbakır Mitingi’nde yaşanan katliam, Suruç Katliamı ve 10 Ekim katliamının ortaklıkları üzerinden belgeleyerek ele almış. Belgesel bu katliamlarda yakınlarını kaybedenler, yaralananlar, katliamın tanıkları ve katliam davalarının avukatları’nın anlatımları ve katliam görüntüleri ile ilerliyor. Anlatıcıların anlatıkları her ne kadar canımızı yaksa, yürekleri dağlasa da, bir o kadar dirençli, inançlı ve umudun yitmediğini gösteriyor. Ve film diyor ki…

“Arda kalanların hayatı bir daha asla aynı olmadı. Çiçeğin kokusu, ekmeğin tadı, rüzgârın sesi…

Yine de umut bâki…”

Anılarına Sonsuz Saygıyla

5 Haziran 2015 Diyarbakır Mitingi:

Ramazan Yıldız, Civan Arslan, Necati Kurul, Şeyhmus Kaçan, Ali Türkmen

20 Temmuz 2015 Suruç:

Alican Vural, Alper Sapan, Aydan Ezgi Şalcı, Büşra Mete, Çağdaş Aydın, Cebrail Günebakan, Cemil Yıldız, Duygu Tuna, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Erdal Bozkurt, Evrim Deniz Erol, Ferdane Kılıç, Hatice Ezgi Sadet, İsmet Şeker, Kasım Deprem, Koray Çapoğlu, Medali Barutçu, Mert Cömert, Murat Yurtgül, Nartan Kılıç, Nazegül Boyraz, Nazlı Akyürek, Nuray Koçan, Okan Pirinç, Osman Çiçek, Polen Ünlü, Serhat Devrim, Süleyman Aksu, Uğur Özkan, Vatan Budak, Veysel Özdemir, Yunus Emre Şen

10 Ekim 2015 Ankara Garı:

Abdullah Erol, Abdülbari Şenci, Abdülkadir Uyan, Adil Gür, Ahmed Al-Khaldi, Ahmet Katurlu, Ali Deniz Uzatmaz, Ali Kitapcı, Ata Önder Atabay, Aycan Kaya, Ayşe Deniz, Azize Onat, Başak Sidar Çevik, Bedriye Batur, Berna Koç, Bilgen Parlak, Binali Korkmaz, Canberk Bakış, Cemal Avşar, Dicle Deli, Dilan Sarıkaya, Dilaver Karharman, Ebru Mavi, Elif Kanlıoğlu, Emin Aydemir, Emine Ercan, Ercan Adsız, Eren Akın, Erhan Avcı, Erol Ekici, Fatma Esen, Fatma Filiz Batur, Fatma Karabulut, Fevzi Sert, Feyyat Deniz, Gazi Güray, Gökhan Akman, Gökhan Gökbönü, Gökmen Dalmaç, Gözde Aslan, Gülbahar Aydeniz, Gülhan Elmascan, Güney Doğan, Hacı Kıvrak, Hakan Dursun Akalın, Hasan Baykara, İbrahim Atılgan, İdil Güneyi, İsmail Kızılçay, Kasım Otur, Kemal Tayfun Benol, Korkmaz Tedik, Kübra Melten Mollaoğlu, Leyla Çiçek, Mehmet Ali Kılıç, Mehmet Hayta, Mehmet Şah Esin, Mehmet Tevfik Dalgıç, Meryem Bulut, Mesut Mak, Metin Kürklü, Metin Peşmen, Muhammed Demir, Muhammed Veysel Atılgan, Muhammet Zakir Karabulut, Necla Duran, Nevzat Özbilgi, Nevzat Sayan, Nilgün Çevik, Niyazi Büyüksütçü, Nizamettin Bağcı, Nurullah Erdoğan,Onur Tan, Orhan Işıktaş, Osman Ersava, Osman Turan Bozacı, Özver Gökhan Arpaçay, Ramazan Çalışkan, Ramazan Tunç, Resul Yanar, Rıdvan Akgül, Sabri Almaz, Sarıgül Tüylü, Selim Örs, Serdar Ben, Sevgi Öztekin, Sevim Şinik, Seyhan Yaylagül, Sezen Vurmaz, Şebnem Yurtman, Şirin Kılıçalp, Tekin Arslan, Umut Tan, Uygan Coşgun, Ümit Seylan, Vahdettin Ozgan, Vedat Erkan, Yılmaz Elmascan, Yunus Delice, Ziya Saygın, Esfet Duran, Mustafa Budak, Ağa Bayar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*