Anasayfa » GENÇLİK » 1 Mayıs’ta Yasaklanan Meydanlar’da Israr Devrimde Isrardır !

1 Mayıs’ta Yasaklanan Meydanlar’da Israr Devrimde Isrardır !

Ankara ve İstanbul‘da Sınıfsız okurları tarafından 1 Mayıs çağrısında dağıtılan bildiri;

1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs iki sınıfın en çıplak haliyle karşı karşıya geldiği iradelerin ve mücadelenin sınandığı bir gündür.

1 Mayıs İstanbul’da, Ankara’da bu senede burjuva iktidarın yasakları ile karşı karşıyadır. Kentin ve işçi sınıfının kalbi olan Taksim meydanını, Kızılay Meydanını işçi ve emekçilere, biz gençlere trafik tıkanıyor, esnaf olumsuz etkileniyor vb bahaneler ile yasaklamaya çalışıyorlar.

Bu yasağa kılıf uydurmaya çalışanlara şunu soruyoruz otobüsü, metroyu, vapuru yasaklayarak, köprüleri birbirinden ayırarak, taksim ve civarını barikatlarla kapatarak asıl o günü işçi ve emekçiler için cehenneme çeviren siz değilmisiniz?

1 Maysı biz gençler için geleceksizlik ve yaşamlarımızın çalınmasına, tek tipleştirilmesine karşı talep ve istemlerimizi haykırdığımız bir kavga günüdür.

1 Mayıs bizim için özgürlüğü iliklerimize kadar hissetiğimiz bir mücadele günüdür. Yaşam alanlarımızı, sinemalarımızı, parklarımızı kentsel dönüşüm talanı ile yok etmeye çalışanlara karşı geçen sene 1 Mayıs’tan bu yana apansız bir direniş sergiliyoruz.

Büyük haziran isyanı ile bu direnişimiz görkemli ve yeni bir dünya özleminin ete kemiğe bürünmüş halini aldı. Haziran direnişi bize bu çürümüş kapitalist sisteme karşı daha mücadelenin yeni başladığını gösterdi.

Daha önceki 1 Mayıslarda içimizden onlarca genci bu sistem katletti. Aynı kapitalist barbarlık sistemi haziran isyanında yine 8 genç yoldaşımızı aramızdan aldı. Onların anılarını tazelemek ve mücadelelerini daha yukarıya taşımak için sokağa çıkma günüdür 1 Mayıs…

Dizlerde titreme yok, geri çekilmek yok bizden önce dövüşenlere sözümüz var. 1 Mayıs günü bu sözümüzle kuşanacağız burjuvaziye karşı olan öfkemizi. Meydan yasaklarını bu kararlılık ve sosyalizm bilinciyle sokakta parçalayacağız.

Yasaklarınız, gazınız, TOMA’nız bize sökmedi yine sökmeyecek…

1 Mayıs KPSS, YGS, YDS diye uzayıp giden boynumuza geçirilmiş sınav zincirini kırıp atma günüdür.

Harç parası için kopan kolun, kaybedilen canın genç işçilerin hesabını sorma günüdür.

Ar-gede, Tekno Parkta, Okul İçerisinde, okul dışında büyük tekellerin mağaza zincirleri başta olmak üzere tam zamanlı ve yarı zamanlı yok pahasına çalıştırılmaktan kurtulmak için adım atma bir araya gelme günüdür.

Kadın olduğumuz için, LGBTİ olduğumuz için tecavüze uğramanın, şiddet görmenin, iş yerinde evde ayrı ayrı katerlenmiş sömürünün bize reva görüldüğü bu erkek egemen kapitalist sisteme karşı isyan etme günüdür 1 Mayıs…

1 Mayıs’ta sokakları özgürleştirirken biliyoruz ki kendi bilincimizide özgürleştireceğiz. Bir arada olursak kolektif bir bilinçle mücadele etmeyi başarırsak Taksim meydanını burjuvaların elinden alabileceğimizi biliyoruz. Haziranda bunu yaşadık, hayat bize bunu sınama fırsatını verdi. Burjuvaziye bu korkuyu birkez tattırmayı başardık.

1 Mayıs alanını açmak için ne izne, ne AHİM kararına ihtiyacımız var. Biz işçi,öğrenci,işçi-öğrenci,kadın, LGBTi gençler olarak özgürlüğü almanın tek yolunun mücadele etmek olduğunu biliyoruz.

1 Mayıs’ta kapitalizmden hesap sormak için sosyalizme bir adım daha yaklaşmak için SINIFSIZ saflarında ”Yasaklı Meydanlarda” olalım.

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz..!
Kapitalizm çürümüştür, biz özgürlüğü sokakta kazanacağız…!
Yaşasın sosyalist devrim, Yaşasın Komünizm…!
Bu günden başlıyoruz yarını sınıfsızlaştırmaya…!

Sınıfsız

www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*