Anasayfa » GÜNDEM » 1 Mayıs’ta Taksim’de!

1 Mayıs’ta Taksim’de!

İstanbul’da Taksim 1 Mayısına sayılı günler kala hazırlıklar devam ediyor. Devrimci Proletarya da pankartıyla alanda olacak. 1 Mayıs günü Şişli yönünden alana giriş yapacak okurlarımız için buluşma yeri ve saati, sabah saat 9.30, Cevahir önü.

İstanbul’da düzenlenecek olan 1 Mayıs etkinlikleri bu yıl da Taksim’de gerçekleştirilecek. Hatırlanacağı üzere işçilere kapalı olan 1 Mayıs alanı, ilerici ve devrimci güçlerin militan direnişiyle 3 yıl ardı ardına Taksim’in zorlanmasıyla, ilk kez geçtiğimiz yıl kazanılmıştı. Bu yıl düzenlenecek olan Taksim 1 Mayıs eyleminin geçtiğimiz yıla göre daha organize ve kitlesel olması bekleniyor.

Bu yıl düzenlenecek olan Taksim 1 Mayısının tertip komitesi DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen ve kimi meslek odalarından oluşuyor. Eylemin ana sloganı “Milyonlar aç, milyonlar işsiz, işte kapitalist sisteminiz!” olarak belirlendi. MHP çizgisinde olan Kamu-Sen’in bu 1 Mayıs’a katılım sağlamayacağı öğrenildi. Bunun belirleyici nedeni -yırtılıp hükümsüz kılınan YSK kararının ardından- Kürt emekçilerin bu 1 Mayıs’a İstanbul’da kitlesel bir katılım sergileyecek olmaları. Hak-İş ve Memur-Sen’den de kitlesel katılım beklenmiyor, bilindiği üzere bu sendikalar üyelerini işçi sınıfının mücadele günü olan 1 Mayıs’ta eğitmekten ziyade, zaten pasif ve partizan bir çizgide burjuvaziye yedeklemek için varlar.

Alana dört koldan giriş yapılacak. Dolmabahçe yönünden Mete Caddesi ve Gümüşsuyu kollarından, 2 ayrı koldan alana giriş gerçekleştirilecek. Türk-İş ve Hak-İş vb. sendikalar bu yönden giriş yapacaklar. TKP, CHP gibi partilerin de bu yönden alana giriş yapması bekleniyor.

Şişhane kolu bu yıl oldukça kalabalık olacak. KESK’in giriş yaptığı bu koldan, BDP kitlesinin yanı sıra, onunla seçim ittifakı içerisinde bulunan partilerin giriş yapması kararlaştırıldı.

DİSK, TMMOB ve TTB’nin giriş yapacağı Şişli kolunun da yine oldukça kalabalık olması bekleniyor. Geriye kalan hemen tüm siyasi grup ve çevreler de bu koldan giriş yapıyorlar. Devrimci Proletarya da Şişli kolundan alana giriş yapacak. 1 Mayıs günü Şişli yönünden alana giriş yapacak okurlarımız için buluşma yeri ve saati, sabah saat 9.30, Cevahir önü olacak.

Bu 1 Mayıs için bir milyon emekçinin katılması hedefi konuldu. Proletaryanın başkenti olan İstanbul için bu sayının yakalanması hayal değil. Ancak sendikaların ve siyasi grup ve partilerin mevcut çalışmaları, bu sayıyı alana taşımaya yeterli gözükmüyor. Gerçekte en iyi hesapla 60–70 bin kişinin girebildiği 1 Mayıs alanının bu yıl 200 bine yaklaşan sayıda işçi ve emekçi ile doldurulması ise olası gözüküyor.

1 Mayıs’a dönük teknik hazırlıklar da ilerliyor. AKM önüne ’77 1 Mayısında asılmış, tarihi ve simgesel özellik kazanan dev işçi pankartının asılması düşünülüyor. Kürsünün görülebilmesi için alana 4 adet büyük TV ekranı yerleştirilmesi de planlanıyor. Katılacak müzik grupları arasında Ruhi Su Dostlar Korosu, Kardeş Türküler, Grup Yorum, Şevval Sam gibi sanatçıların ismi geçiyor. Kürsüden okunacak ortak metinlerin yanı sıra, kimi konfederasyon başkanlarının da konuşma yapması bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*