Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 1 Mayıs’larda öldürülen işçiler için anma eylemleri

1 Mayıs’larda öldürülen işçiler için anma eylemleri

Geçtiğimiz yılların 1 Mayıs mücadelelerinde burjuvazi adına devlet tarafından katledilen işçiler, Taksim Kazancı Yokuşu başındaki Kazancı Anıtı önünde, Şişhane’de ve Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemlerle anıldılar.

İlk eylem saat 11.00’de Kazancı Yokuşu’nda yapıldı. Divan Oteli önünde toplanarak “1 Mayıs şehitlerini anıyoruz” pankartı ile Kazancı Anıtı önüne gelen işçi ve emekçiler, “Suçlular belli hesap sorulsun”, “Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan” sloganlarını attılar.

Öldürülenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri anmak için toplandıklarını söyledi. 1 Mayıs 1977 katliamının suçlularının peşini bırakmayacaklarını dile getiren Serdaroğlu, “1 Mayıs tertip komitesini oluşturan tüm kurumlar olarak söz veriyoruz ki bu işin peşini bırakmayacağız. Bu suçluların yargılanmasını sonuna kadar gerçekleştirmenin mücadelesini vereceğiz” dedi. İşçi sınıfına yönelik saldırıları eleştiren Serdaroğlu, konuşmasının sonunda herkesi başta Taksim Meydanı olmak üzere, tüm ülke genelinde oluşturulacak 1 Mayıs alanlarına davet etti.

Anmanın sonunda Kazancı Anıtı’na karanfil bırakan sendika ve örgüt temsilcileri, buradan bir yürüyüş başlatarak İstiklal Caddesi üzerinden Şişhane’ye yürüdüler. Yürüyüş sırasında 1 Mayıs çağrı bildirileri dağıtıldı.

Şişhane’de, 1 Mayıs 1989’da tekstil işçisi Mehmet Akif Dalcı’nın öldürüldüğü yerde ikinci anma gerçekleştirildi. Burada DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Mehmet Akif Dalcı’nın yoldaşları yaptıkları konuşmalarda 1 Mayıs’ın kazanılmasının ölümler bedeli bir mücadele tarihine dayandığını, bundan sonrasında da buna uygun bir bilinç, kararlılık ve kitlesellikle bu mücadelenin ileriye taşınacağını ifade ettiler. Burada yapılan anmada Grup Yorum üyeleri de Mehmet Akif Dalcı anısına bestelemiş oldukları “Haklıyız Kazanacağız” marşını kitleyle birlikte seslendirdiler.

Son basın açıklaması ise 1 Mayıs 1996’da öldürülen işçileri anmak üzere saat 14.00’de Kadıköy-Söğütlüçeşme’de gerçekleştirildi. Hasan Albayrak, Yalçın Levent ve Dursun Odabaşı’nın anıldığı eylemde öldürülen işçilerin anısına mücadele etme kararlılığı bir kez daha ifade edildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*