Anasayfa » GÜNDEM » 1 Mayıs Taksim

1 Mayıs Taksim

Taksim’de 1 Mayıs mitingini engellemek için tekelci kapitalist devlet İstanbul’da olağanüstü hal ilan etti.

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Beşiktaş’tan 4. Levet Sapphire AVM’ye, Şişli-Okmeydanı-Tarlabaşı-Çağlayan-Mecidiyeköy’ye kadar tüm bölgenin sokak çatışmalarına sahne olduğu, bu bölgelere İETT, metro, metrobüs gibi toplu ulaşım araçlarının hiçbirisinin çalışmadığı ve adeta ablukaya alındığı bir gün yaşadık.

Unkapanı Köprüsü ve Galata Köprüsü kaldırıldı, geçen yıl olduğu gibi. Ancak tüm bu engellemelere rağmen #1MayıstaTaksimdeyiz diyen binlerce işçi ve emekçi barikatlarda buluştu, Taksim’i zorladı. İstanbul 1 Mayıs’ta işçi sınıfının Taksim iradesine tanık oldu bir kez daha.

16.40 Çatışmalar kısmen duruldu. Beşiktaş’ta kimi sokaklarda slogan sesleri yükseliyor. Ara sokaklarda çatışmalar yaşanıyor.

Şişli hattında da polisin engellemeleri devam ediyor. Okmeydanı’nda da tempo düşse de polis saldırısı aralıklarla devam ediyor.

Saat 17.00’de gün boyu Taksim’e girmek için direnen kitlelerin İstiklal Caddesi’nde buluşması bekleniyor.

Bmi_hupCUAEagd6

15.00 Beşiktaş, Bomonti ve Mecidiyeköy’de çatışmalar ve gösteriler devam ediyor.

BmjAMEmCMAAcl2z14.30 Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda Sabancı Anadolu Lisesi önünden tekrar yürüyüşe geçildi.

Bmi9LTMCUAAi3BA14.15 Bomonti’de ağırlığını devrimcilerin olduğu grupların direniş ve çatışmaları sürüyor.

Bmi8WVMCEAAkIID14.05 Şişli DİSK önünde bekleyiş sürüyor.

13.50 Paris Bastille Meydanı’nda Devrimci Proletarya Taksim ve Kızılay’daki çatışmaları meydana kurduğu ekranla an an canlı veriyor.

13.22 DİSK önünde ve DİSK’e açılan tüm sokaklarda yoğun saldırı var. Metrocity önünde KESK üyelerinin de aralarında olduğu kitleye saldırı sonrası işçi ve emekçiler Metrocity’e girdiler. Tarlabaşı’nda ve Okmeydanı’nda barikat savaşları devam ediyor. ÇHD sürekli gözaltı bilgilerini güncelliyor. An itibariyle 100’ü aşkın gözaltı var. Yaralıların sayısı da sürekli artıyor. ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan’ın kolu kırıldı. Birçok insan gaz kapsülü ve plastik mermiyle yaralandı.

13.00 Trump Towers tarafından gelen (DP‘nin de olduğu) kitle Şişli’ye giden alt geçidi zorladı. Polisin yoğun gaz ve plastik mermi atışı üzerine Kuştepe’ye doğru inildi. Kuştepe’nin Roman ağırlıklı mahallesinde 1 Mayıs’ın çok güzel olaylarından biri yaşandı. Kahvelerden işçi emeklileri ve işsizler, sokaklardan Roman kadınlar ve çocuklar 1 Mayıscıları alkışladı, yer yer beraber yürüdü. Burada kitleye yine TOMA’lar saldırdı ve yoğun gaz atıldı.

12.50 Mecidiyeköy’den çıkış arayan çok sayıda grup sık sık Trump Towers önünde toplanıyor, polis buraya da sık sık gaz atıyor. Yine aynı yerde 200 kişilik havai fişekli sapanlı bir gençlik grubu (DÖDEF) ile polis arasında sert bir çatışma yaşandı.

12.45
Çatışmalar devam ediyor. Okmeydanı, Şişli ve Beşiktaş’tan sürekli gözaltı ve yaralı haberleri geliyor. ÇHD İstanbul Şubesi twitter üzerinden açıkladı: “An itibarı ile toplamda 60 civarı gözaltı, 21 yaralı olduğu bilgisi Kriz Merkezimize ulaşmıştır.”

12.10 Çatışmalar Zincirlikuyu-Levent hattına kadar yayıldı. Levent Metrocity’nin önünde KESK üyelerinin de olduğu kitle barikat kurdu.

12.00
DİSK yürüyüş koluna polisin tazyikli sulu, gazlı saldırı sonrası kitlenin bir kısmı DİSK’e çekildi. Halaskargazi Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda kitle barikat kurarak çatışmaya devam ediyor.

11.56 ÇHD İstanbul Şubesi şu saate kadar kendilerine ulaşan bilgilere göre İstanbul’da 15 gözaltı 11 yaralı var.

11.30 DİSK’te toplanıp yürüyüşe geçen kitleye Halaskargazi’de polis saldırdı. Saldrı sonrası kitle Feriköy’e doğru çekildi. çatışmalar sürüyor.

11.14 DİSK’in önüne gelmiş olan kitlenin yürüşü Halaskargazi’de polis barikatıyla kesildi. Polis kitleye dağılın uyarısı yapıyor.

11.11 Okmeydanı, Bomonti, Çağlayan, Mecidiyeköy’den binlerce işçi Taksim yürüyüşü için belirlenen iki güzergahtan biri olan Şişli DİSK’teki yürüyüş koluna katılmak için çatışa çatışa ilerlemeye çalışıyor.

11.10 Mecidiyeköy Metrobüs üst geçidi içinde Devrimci Proleterlerin de olduğu 200 kişilik gösterici grup tarafından işgal edildi, sloganlar atılıyor. Üst geçidin diğer tarafına inen grup, Mecidiyeköy meydana giden yolu kesen bariyersiz polis barikatının sloganlarla üstüne yürüdü ve geriletti. Bir diğer grupta polisin olmadığı viyadükü trafiğe kesip Ali Sami Yen tarafındaki çatışmaya doğru yürüyor. Meydandan gaz bombalı polis takviyesi gelince kitle geri çekildi. Şişli tarafına yürüyüş devam ediyor.

11.07 Okmeydanı Hastanesi önünde çatışmalar sürüyor.

11.05 Beşiktaş’tan Taksim’e çıkmak isteyen kitleye Abbasağa’ya çıkan tüm sokaklarda polis saldırıyor.

11.00 DİSK’ten başlayan yürüyüş sürüyor. Halaskargazi’de polis saldırı için hazırlık yapıyor.

Mecidiyeköy eski Ali Sami Yen stadının olduğu alan ve sokaklarda yoğun çatışmalar ve gaz bulutu var.

10.55 İnsaat İşçileri Sendika Girişimi de pankartlarıyla 19 Mayıs Caddesinde.

10.50 DİSK’in önüne ulaşabilen kitle Taksim’e doğru yürümeye başladı.

10.40 Çağlayan köprü çıkışında polis kitleye yoğun bir şekilde gaz bombası ve plastik mermi atıyor. Kitle barikat kurarak polise karşılık veriyor.

DİSK’te 500 kişilik bir grup var, bekleyiş sürüyor. Birazdan yürüyüş başlayacak.

10.39 Okmeydanı’na polis helikopteri geldi.

10.35 Mecidiyeköy Trump Towers’ın her iki yanından Devrimci Proleterlerin de olduğu baretli gruplar caddeye çıkmaya çalışıyor.

10:31 Çağlayan’da aralarında Eğitim Sen, Partizan, Halk Cephesi, Emep, HDP üyelerinin bulunduğu gruplara polis sert şekilde müdahale ediyor.

19 Mayıs caddesinde DP okurlarının da olduğu barikat

19 Mayıs caddesinde DP okurlarının da olduğu barikat

10.20 19 Mayıs caddesinde saldırı geldi, polisler barikatı yıkıyor, ara sokaklarda yeniden barikat kuruluyor.

10.00 DP okurları 19 Mayıs caddesinde. 19 Mayıs caddesinde saldırı geldi, polisler barikatı yıkıyor, ara sokaklarda yeniden barikat kuruluyor.

9.55 Şişli’de devrimci işçiler polisle çatışıyor. Barikat sloganlarla büyüyor.

9.50 Bomonti’de çatışmalar başladı. SSK hastanesinin orada kitle toplanıyor.

Şişli’de Berkin Elvan ölümsüzdür sloganları atılıyor. Polis anons geçiyor.

9.48 Okmeydanı’nda polis müdahaleye devam ediyor. Devrimciler barikat kurdu. Okmeydanı’na giriş çıkışlar kapalı.

09.47 DİSK’in arkasındaki sokaklarda direnişçilerle polis karşı karşıya geldi. Polis 2 adet gaz bombası attı. Saldırı kısa sürdü. Zırhlı araçlar barikatları süpürdü.

09.40 Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi metal işçileri. Otobüsleri durdurulunca Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçti.

Birleşik Metal İş üyesi işçiler Boğaz Köprüsünden geçiyor

Birleşik Metal İş üyesi işçiler Boğaz Köprüsünden geçiyor

09.38 Direnişçiler Beşiktaş Abbasağa’da havai fişek atıyor.

9.37 Şişli Cami önünde polis saldırdı . Direnişçiler barikat kuruyor

08.53 Cevahir Avm arkası: polis içinde Devrimci Proletarya okurlarınında olduğu gruba gazla saldırdı.

08.50 Beşiktaş’ta polisin tomalı ve gazlı saldırısı başladı.

Bmh_Ws2CIAEWxr_

İstanbul’da olağanüstü hal yaşanıyor. Taksim’e çıkan tüm ana arterler kapalı. Okmeydanı, Beşiktaş, Şişli’de an itibariyle çatışmalar sürüyor.

Bir yorum

  1. Pparis Bastille meydaninda Devrimci proletarya taksim ve kizilayda ki catismalari meydakurdugu ekranla an an canli veriyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*