Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 1 Mayıs Kürsü İşgali Davası Sonuçlandı

1 Mayıs Kürsü İşgali Davası Sonuçlandı

1 Mayıs 2010 tarihinde aralarında TEKEL Direnişçileri‘nin de bulunduğu Direnişçi İşçiler Platformu tarafından el konulan Taksim 1 Mayıs Kürsüsü ile ilgili açılan dava 13.12.2013 tarihli duruşmasıyla karara bağlandı.

TEKEL Direnişçileri‘nin yargılandığı davada Taksim 1 Mayıs Kürsüsü‘nün işgal edilmesi, Taksim Atatürk Kültür Merkezi binasının tahrip edilmesi ve dönemin Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun kürsüden indirilerek tartaklandığı iddiaları yer alıyordu. 13.12.2013 tarihli kararla, yargılanmakta olan TEKEL işçileri bu suçlamaların tümünden beraat ettiler.

kumluHatırlanacağı gibi: 1 Mayıs 2010 tarihinde fabrika ve işyerlerinde sürmekte olan grev ve direnişler, direnişçi işçiler tarafından bir platform etrafında birleştirilmiştiler. Direnişçi İşçiler Platformu adını alan işçilerin birleşik mücadelesi sendikaların atıl tutumunu eleştiriyor ve özellikle de Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve sendika yönetimini “Sendika Ağalığı” ile itham ediyorlardı.

Grev ve direnişler sürecinde sendika bürokrasisini protesto eden işçiler 1 Mayıs 2010 Taksim Mitingi’nde “Kürsü sendika bürokratlarının işgali altında”, diyerek müdahale etmişler ve “1 Mayıs Kürsüsü’nü sendika bürokratlarından arındırarak özgürleştirdik”, demişlerdi.

TEKEL Direnişçileri öncülüğünde Direnişçi İşçiler Platformu tarafından gerçekleştirilen fiili durumdan panikleyerek kürsüden kaçan Mustafa Kumlu Atatürk Kültür Merkezi’ne sığınmış. Kültür merkezi’nin kapılarının kapalı olduğunu gören Kumlu’nun koruma polisleri kapı ve camları kırarak içeri girmişler ve bu durum kamera görüntülerine de yansımıştı.

isgalKültür Bakanlığı‘nın davacı olduğu yargılamada Mustafa Kumlu “davacı olmadığı” yönünde ifade vermişti.

“1 Mayıs 2010 Kürsü İşgali Davası” olarak anılan ve TEKEL işçilerinin yargılandığı dava 13.12.2013 tarihli karar oturumunda beraatle sonuçlanmış oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*