Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 1 Mayıs Koordinasyonu Kuruldu

1 Mayıs Koordinasyonu Kuruldu

1 Mayıs Kordinasyonu’un çağrı metnini yayınlıyoruz. Ayrıca açılan Twitter hesabıyla 1 Mayıs günü eylem alanlarından sağlıklı ve güvenilir bilgi paylaşımı yapılacak.

İşçi, emekçilere…
Basına ve halklarımıza…
Yıllarca süren mücadele sayesinde kazandığımız Taksim Meydanı, egemenler tarafından 2013’te olduğu gibi, tamamen keyfi bir şekilde, 2014 1 Mayısı’na kapatılmak isteniyor. Geçen sene, yasadışı bir şekilde başlattıkları tünel inşaatını bahane etmişlerdi. Bu sene ise, böyle bir bahaneleri de yoktur.
Bu yasaklama kararları, kendi koydukları hukuku dahi çiğneyerek alınmaktadır. Açıktır ki, işçi-emekçi halkın örgütlü gücünden, yüz binler olup kendi gündemlerini, taleplerini ortaya koymasından korkuyorlar.
31 Mayıs 2013’te Taksim-Gezi Parkı’nda patlayan ve ülkenin dört bir yanına dalga dalga yayılan isyan, ayaklanma korkularının boşuna olmadığını göstermiştir.
Şimdi, bu halk hareketinin örgütlü bir güce dönüşme ihtimali onların kabusu olmuştur.
Yasaklarının arkasında, onlar için cennet; bizler, işçi-emekçiler için cehennem demek olan düzenlerinin yıkılma korkusu vardır.
Onun için, günler öncesinden medyadan, aldıkları “önlemleri” duyurup, kendi korkularını bize bulaştırmaya çalışıyorlar. Oysa yeni bir şey yoktur. 2007, 2008, 2009 ve 2013’te de benzer “önlemleri” alıyorlardı.
Bizden, kendi keyfi yasaklarına uymamızı bekliyorlar. Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar, 2007, 2008, 2009 ve 2013’te olduğu gibi, onların yasaklarına göre değil, kendi düşüncelerimize, değerlerimize ve tarihimize göre hareket edeceğiz.
Can bedeli kazandığımız 1 Mayıs alanı Taksim’e, 2014’te de geleceğiz. 1 Mayıs günü, her türlü engeli aşarak, koordine bir şekilde hareket edeceğiz.
Emeğin, doğanın, kentlerin yağması üzerine kurulmuş bu çürümüş sisteme karşı sözü olan herkesi, Gezi ruhuyla, 1 Mayıs’ta kendi talepleri ile Taksim’de birlikte olmaya ve birlikte davranmaya çağırıyoruz.

Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci Proletarya, Emek ve Özgürlük Cephesi, Kaldıraç, Köz, Mücadele Birliği, Proleter Devrimci Duruş, TKP 1920.

Email: [email protected]
Twitter: twitter.com/1MayisKoordinas

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*