Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 1 Mayıs Gözaltıları Serbest

1 Mayıs Gözaltıları Serbest

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isterken polisin yoğun saldırısı sonucunda gözaltına alınan direnişçilerin tamımı serbest bırakıldı. Güvenlik Şube’de tutulan 171 direnişçi, dün sabah saatlerinde Cağlayan Adliyesi’ne çıkartıldı. Savcılık sorgularının ardından 153 kişi serbest bırakıldı.

17 direnişçi adli kontrol, Yalçın Özdemir ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, savcılığın 17 direnişçi için “adli kontrol” uygulanması talebini kabul etmezken, Özdemir de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı Özdemir, “Gözaltı sürecim boyunca işkenceye maruz kaldım, polisler doktora gitmeme izin vermedi” dedi. Direnişçiler, ek gözaltı süresinin dolmasına rağmen gözaltında tutulurken, dün adliyede saatlerce katip bulunamadığı için ifade alınamadı.

Öte yandan 3 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan 4 direnişçi de, sevk edildikleri mahkemeden, “haftada bir imza atmak” şeklinde adli ile serbest bırakıldı. ÇHD İstanbul Şubesi, Halkın Hukuk Bürosu ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları, direnişçiler serbest bırakılıncaya kadar iki gece boyunca adliyeyi terk etmedi. Aileler de dün akşam, adliyeye girmeyi başardı, adliyeyi direniş alınana çevir

Kaynak:ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*