Anasayfa » GÜNDEM » 1 Mayıs Gözaltıları Protesto Edildi. Avukatlara ve Yakınlara Saldırı

1 Mayıs Gözaltıları Protesto Edildi. Avukatlara ve Yakınlara Saldırı

1 Mayıs’ta İstanbul’da Taksim Meydanını yasaklayan sermaye iktidarı. Yüzlerce kişiyi işkence ederek gözaltına almıştı. İstanbul genelinde toplamda 408 kişinin gözaltına alındığı ve 13 kişinin tutuklandığı bir tablo ortaya çıkmıştı. Gözaltına alınanların 4 gün gözaltında tutulduğu ve halen daha 250 kişinin gözaltı işlemlerinin sürdüğü söyleniyor. Gözaltına alınanlar devletin şiddeti ve gözaltında yapılan işkenceye karşı açlık grevindeler.

Ayrıca gözlatına alınanların sadece karakollara değil depolara kitlendiği hiç bir işlem yapılmadan üç gün sonra serbest bırakıldıkları bilgisine ulaşıldı.

İstanbul  Çağlayan Adliyesi önünde 1 Mayıs’ta yaşanan polis terörü ve gözaltılara ilişkin açıklama yapmak isteyen avukatlar ve gözaltında tutulanların yakınlarına polis saldırdı. Saldırı sırasında çok sayıda avukat yaralanırken Alınteri gazetesi muhabiri gözaltına alındı.

Adliye önünde basın açıklaması yapılmasına izin vermeyen polis, avukatlar ve ailelerin kararlılığı sonucu buradaki barikatı kaldırmak zorunda kaldı.  Saatlerce süren bekleyişin ardından avukatları içeri alacağını söyleyen polislere avukatlar aileleride alın cevabını verdi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB de 1 Mayıs’ta yaşanan polis terörüne ilişkin açıklama yaptı saat 13.00’da Adliye girişi karşısında ki alanda toplanan kurum üyeleri burada 1 Mayıs günü yaşanan vahşeti ve saldırıları proteto etti. Kurum temsilcileri içeri girerek 1 Mayıs günü yaşanan polis saldırıları ve keyfi gözaltılar ile ilgili suç duyurusunda bulundular.

Avukatlar, stajyer avukatlar ve gözaltına alınanların yakınlarından oluşan bir grup, polis bariyerinin olduğu noktada açıklama yapmak üzere buraya girdi. 1 Mayıs Kriz Masası adına yapılan açıklamada “1 Mayıs gözaltıları derhal serbest bırakılsın” pankartı açıldı. Kurum temsilcileride kendi açıklamalarını bitirip aile ve avukatların açıklamasına destek verdi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*