Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » 1-2 Nisan Tekel eylemcileri mahkemede

1-2 Nisan Tekel eylemcileri mahkemede

TEKEL işçileri, 4/C dayatmasıyla güvencesizleştirilmeye karşı 78 gün sürdürdükleri Ankara direniş, sendika bürokratları tarafından alınan kararla bitirilmişti. Tekel işçileri, 1 Nisan’da yeniden Ankara’ya gelmişler ve güvencesizleştirilmeye karşı eylemler gerçekleştirmişlerdi.

1-2 Nisan’daki eylemlerde Tekel, İSKİ, Samatya, itfaiye işçilerinin kolkola birlikte karşı duruşları, Tekgıda-İş ağası Mustafa Türkel’i bara sıkıştırmaları, sınıf inisiyatifi ve dayanışmasının son dönemdeki etkili ileri örneklerinden birinin yaşanmasını sağlamıştı.

Yoğun bir ablukayla geçen 1 Nisan’ın ardından 2 Nisan günü de Türk-İş’in bulunduğu Sakarya caddesini geniş bir çember şeklinde ablukaya alan polis, Türk-İş binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen çalışan eylemcilere saldırmış ve işçilerin Türk-İş önüne gelmelerini engellemişti. Burada yaşanan polis saldırısıyla pek çok işçi gözaltına alınmış ve gözaltına alınanlara dava açılmıştı.

Açılan davanın ilk duruşması bugün Ankara’da yapıldı. Davaya aralarında TEKEL işçilerinin de bulunduğu 6 kişi sanık olarak katıldı. 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı ÇHD’li avukatlar takip etti. Yaklaşık 20 kişilik avukat grubunun müdahilliği şikayetçi konumundaki polisleri tedirgin etti. Avukatların yargılayan savunmaları karşısında polisler tutarsız ve çelişkili ifadeler verdiler. 1-2 Nisan eylemlerine katılan Devrimci Proletarya okurları da davayı izlediler.

Duruşmaya katılmayan işçilerin ifadelerinin alınması gerekçesiyle dava Temmuz ayına ertelendi.

Tekel direnişinin etkisini halen atlatamayan burjuva devlet, eylemcilere ve onlara destek verenlere bu ve benzeri birçok dava açarak sınıf kinini kusuyor, kusacak. Bizler de işçi sınıfı eylemine karşı açılan bu gibi davaların takipçisi olmalı, mahkemeleri kapitalizmi ve burjuva diktatörlüğünü yargılamanın bir mevzisi olarak kullanmalı ve kendi sınıf tavrımızı göstermeliyiz.

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*