Anasayfa » GÜNDEM » “Yangın Kulesi” eylemde

“Yangın Kulesi” eylemde

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2 Ekim’de Kadıköy İskele Meydanı’nda, aylık iş kazası ve meslek hastalıkları raporunu açıklayacak.
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin eylemle ilgili çağrısını yayınlıyoruz:
“Ülkemizde işçiler sağlık ve güvenlik önlemleri alınmayan bir ortamda çalışıyor. Bunun sonucu olarak iş kazaları ve meslek hastalıkları hızla artan bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor. Ancak gerçekler sermaye tarafından ‘görünmez kılınmaya’ çalışılıyor ve ölümlerin, yaralanmaların, hastalıkların önlenmesi için gereken kamusal görevler yerine getirilmiyor.
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi pratiğini hayata geçirmeye çalışan bizler, -yani işçiler, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, gazeteciler, avukatlar, iş müfettişleri-, kazaların ve hastalıkların önlenebilmesi için ilk adımları atmaya başladık…
Her ay başında, bir evvelki ay meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıkları bilgilerini derleyip bazı çözüm önerilerini basın ve kamuoyu ile paylaşacağız. Açıklamalarımızda ağırlıklı olarak bir sektöre yer vereceğiz. 19 Eylül’de Tuzla’da gerçekleşen patlama ve olay yerine gidip inceleme girişimlerinde bulunmamız vesilesiyle kimya sektörü Eylül ayı değerlendirmemizin eksenini oluşturacaktır.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz”

İSİGM, çalışmalarını güvenlicalısma.org sitesinde yayınlıyor; sitede “Yangın Kulesi” başlığı altında, haftalık işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili haberler sunuluyor. Geçen haftaki bültende, tersanelerde meslek hastalığına yakalanan işçilerin işten atılması, tersanede iki işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayeti, işçi servislerinde yaşanan kazalar, ve dünyadan işçi emekçi eylemleri yer alıyor.

“Hükümetle sendikalar arasında görüşmeler başladı. Görüşmelerin ana gündemi, sendikal örgütlenme. Ancak sadece sendikalar yasası değil, İş yasasında ve “İş Sağlığı ve Güvenliği” yönetmelik ve yasasında hükümet, büyük değişiklikler planlıyor. Basına yansıyan kadarıyla, ulusal istihdam stratejisi belgesi, ulusal sanayi stratejisi belgesi, stratejik plan gibi hükümet planlarının ana ekseni güvence kapsamını, esnek çalışma şartlarına uyum sağlayacak şekilde değiştirmek. Daha açık söyleyecek olursak, şimdiye kadar kayıtdışı, yasa dışı ve yasalarca kabul edilemez çalışma şekillerini ve şartlarını artık yasal hale getiren düzenlemeler bunlar. İş kazalarını konu alan haberlere gözattığımızda ise güvencesizlik ile çalışma ortamındaki can güvenliği arasında büyük bir paralellik olduğunu her raporumuzda bir daha saptıyoruz. Özellikle işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun giderek piyasalaşıp, özel danışmanlık şirketlerine devri ile sürecin hızlandığı tüm hükümet yetkililerinin azalma iddiasına rağmen gözle görülüyor. Hatta vasıf, eğitim, toplumsal cinsiyet, bölge ve sektör dinlemeden.” (Geçen haftanın bülteninden)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*