Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Ulaşım Zammı” eylemine polis saldırısı

“Ulaşım Zammı” eylemine polis saldırısı

Geçtiğimiz Ocak ayı içinde, Kocaeli’nde, ulaşım ücretlerine yapılan zamlara ve zorunlu Kentkart uygulamasına karşı Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, son 1 aydır, her hafta, çeşitli eylemlerle oluşan bu olumsuzluğu protesto etmişlerdi. Bilindiği üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşıma 20kr zam yapmış, öğrenciler için Kentkart uygulamasını zorunlu kılmış ve her öğrenciden 10TL toplamıştı.

Sokağa çıkan ve bu durumu protesto eden Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine polis müdahale etti: 11 kişi gözaltına alındı. Kocaeli Üniversitesi yemekhanesi önünde saat 13.30’da toplanan öğrenciler, sloganlarla üniversiteden şehir merkezine kadar tek şeridi kapatarak yürüdüler. Anıtpark Kampüsü önünde öğrencilerin yürümesini “ulaşımı engelledikleri” gerekçesiyle kesen polis, ilk olarak öğrencileri çembere aldı, daha sonra biber gazı ve coplarla saldırdı. Öğrencilerin ise polise taşla yanıt vermesiyle oluşan arbedede 11 öğrenci gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

İnsan Hakları Parkı’nda polis saldırısını sloganlarla protesto eden öğrenciler, burada bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada “Ulaşımın sosyal bir hak olduğunu unutan büyükşehir belediyesine ulaşımın hak olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz… Kentkart paralarının geri ödenmesini, ulaşım zamlarının geri çekilmesini ve nitelikli ulaşım hakkımızı istiyoruz ve alacağız… Gözaltına alınan 11 arkadaşımızın serbest bırakılmasını ve polis terörünün durmasını istiyoruz.” dendi.

Yapılan basın açıklaması sloganlarla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*