Anasayfa » GÜNDEM » “İtaat Etmeyeceğiz!”

“İtaat Etmeyeceğiz!”

28 Ocak’ta Türkiye’nin “tasarruf paketi” dayatmalarına karşı sokaklara çıkan Kuzey Kıbrıs işçi sınıfı ve emekçi halkı, dün ikinci kez sokaklara çıkarak yaptırımlara teslim olmayacağını haykırdı.

Sendikal Platform’un 28 Ocak’ta düzenlediği “Toplumsal varoluş mitingi”nde Türkiye ve AKP aleyhinde açılan pankartlar ve atılan sloganlar (“Ankara Elini Yakamızdan Çek” “İşgale Son” vb) günlerce gündemde kalmıştı. Öyle ki Tayyip Erdoğan hızını alamayarak Kıbrıs halkını aşağılayan açıklamalar yapıp tehditler savurmuştu. İşbirlikçi Kıbrıs yönetimi Ankara’lara kadar gelerek el pençe durup, pankartları açanların küçük gruplar (50 bin kişi mitinge katılmıştı) olduğu yeminini ettiler.

Türkiye ve işbirlikçilerden güç alan faşist gruplar 28 Ocak’taki mitingden sonra sokak gösterileri düzenlediler, Afrika Gazetesi’ne silahlı saldırıda bulundular ve ayrıca kültürel alanda faaliyet yürüten Baraka Kültür Merkezi’ne de saldırı gerçekleştirdiler. Fakat ne Tayyip Erdoğan’ın üfürdüğü tehditler ve aşağılayıcı açıklamalar ne de faşistlerin saldırıları Kıbrıs işçi sınıfı ve emekçi halkının öfkesinin bilenmesinden başka bir işe yaramadı. Kıbrıs işçi ve emekçileri İlk mitingdeki sayıyı aşan bir kitlesellikle İnönü Meydanı’nı doldurarak bir kere daha haykırdılar “İtaat Etmeyeceğiz”!

Kıbrıs işçi-emekçilerini yıkıma uğratan önlem paketinin ilk elden görünümü; emekli maaşından vergi kesilmesi, mesai ücretinin % 30 düşürülmesi, hayat pahalılığı ödeneğinin kaldırılması, motorlu taşıt vergisinin %20 arttırılması ve özelleştirmeler sonucunda işsizliğin %9,8 düzeyine çıkması olarak sıralanabilir. Bir diğer önemli sorun ise birçok kurumun Silahlı Kuvvetler, polis teşkilatı, Merkez Bankası vd. başında Türkiye’den atananların bulunuyor olması.

Sendikal Platform tarafından ikincisi düzenlenen “Toplumsal varoluş mitingi”ne çok sayıda sendika ve meslek örgütü katılım sağladı. Hür-İş, Kamu-İş, Kamu-Sen, Dev-İş, Öğretmen sendikaları, emekli dernekleri, avukatlar, belediye çalışanları, özelleştirilen Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları ve siyasi partiler. Birçok sendika örgütlü olduğu işkolunda mitinge katılımı arttırmak için bir günlük greve gitti.

Miting alanında polisin aldığı geniş güvenlik önlemi dikkatlerden kaçmadı. Alana giriş esnasında bazı pankartlara polisin el koymak istemesi üzerine kısa süreli çatışmalar da yaşandı. İlk mitingde Erdoğan ve devlet yetkililerini kudurtan pankartların sayısında da bir artış vardı. Ayrıca Erdoğan’ın ‘Rum bayrakları’ dediği “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayraklarına polis el koydu. Mitingde taşınan pankart ve atılan sloganlar şöyle: “İtaat Etmeyeceğiz”, “Ankara Elini Yakamızdan Çek” “Biz Kıbrıslı Türküz, siz kimsiniz?” “Fetihçi zihniyeti terk et” “Sistem seni İnönü’ye gömmeye geldik” “Kıbrıslı-Türkiyeli kardeş, Ankara galleş”, “Bütün halklar kardeştir”. Miting alanında yapılan konuşmalarda Devlet Bakanı Cemil Çiçek’e “Sayın sömürge bakanı” denirken, Ankara’nın miting alanındaki kitlenin iradesine saygı göstermesi vurgulandı ve Kıbrıs hükümetinin de istifası istendi. Ayrıca Platform sözcüleri, Mitinge yaklaşık 60 bin kişi civarında bir katılım sağlandığını belirttiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*