Anasayfa » DÜNYA » “İsyan dalgası varlıklı semtlere yaklaşıyor!”

“İsyan dalgası varlıklı semtlere yaklaşıyor!”

Londra’da polisin Mark Duggen’i öldürmesinin ardından Tottenham’da başlayan isyan 3 gündür büyüyerek sürüyor. Başbakan Cameron, 6 bin polisin yetmediğini, çok daha fazla polis gönderileceğini açıklayarak, tehditler savurdu: “Halkımızın, düzeni geri getirmek için gerekli olan her şeyi yapacağımızdan şüphesi olmamalıdır. Kanunların gücünü hissedeceksiniz”. Burjuva medya, asıl korkulanı açık etti: “İsyan dalgası varlıklı semtlere yaklaşıyor!”

Polisin katlettiği siyah gencin anma töreninde başlayan çatışmalar, isyan eden göçmenlerin polis karakollarına saldırması, polis arabalarını yakması, dükkanları yağmalaması ve ateşe vermesiyle gelişti. Londra Emniyet Müdür Vekili Goodwin’in ailelere çağrı yaparak, “çocuklarınıza sahip çıkın!” demesi de, isyan dalgasına katılımın arttığının bir göstergesi.

Tottenham, Londra’nın en yoksul bölgelerinden biri, çoğunlukla da göçmenler barınıyor. Hükümetin açtığı “kemer sıkma” paketiyle, zaten işsizliğin yoğun olduğu bölgede yaşam olanakları iyicene darlaştırılmış halde; gençlik evleri kapatıldı, eğitim yardımı kaldırıldı, işsizlik ve sosyal güvenlik ödenekleri önemli oranda kesildi vb. Süregelen polis terörünün en son bir siyah genci öldürmeye varması, tüm bu dışlanmayı ve sıkışmışlığı tetikledi; öfke patladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*