Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Hoşgeldin oğlum, böyle mi gelecektin?”

“Hoşgeldin oğlum, böyle mi gelecektin?”

Son birkaç gün içinde, maden işçileri gündemde. Ölümlerle! İş cinayetlerinde ölenler gömülüyor, yenileri ölüyor, yenilerinin ölmesi için hazırlıklar sürüyor…

Yavuz: Gömüldü!
Maden işçisi, Yunus Akbaş’ın hangi gün öldüğünü bilmiyoruz. İş cinayetinden!

Yunus Akbaş, 11 Temmuz’da, Karabük-Yortan Pazarı’nda gömüldü. Annesi Meryem Akbaş, oğlunun ölüsünü, “Hoş geldin oğlum, böyle mi gelecektin?” diyerek, ağıtlar yakarak karşıladı.

Akbaş, Edirne-Keşan’da Kale Madencilik kuyusunda, bin 20 metrede, çıkan yangın ve göçük sonucunda, iki sınıf kardeşiyle birlikte mahsur kalmış; 3 gün boyunca kendilerine ulaşılamamıştı. Ulaşıldığında, üçü de ölmüşlerdi.

Hüseyin: Yeni öldü!
Maden işçisi, Hüseyin Yavuzoğlu, 11 Temmuz’da öldü. İş cinayetinden!

Zonguldak-Gelik’te, Bahadır Kardeşler Madencilik’e ait kömür madeninde, 16:00-00:00 vardiyasında sömürülen, Hüseyin Yavuzoğlu ile Ramazan Dönmez, göçük altında kaldılar. Hüseyin Yavuzoğlu, hemen öldü. Ramazan Dönmez, yaralı olarak kurtuldu.

Bahadır Kardeşler Madencilik, maden işçilerini sömürmeye 2010 başında başlamıştı. Öldürmeye de başladı…

Sıradakiler…?
Denizli-Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca, 11 Temmuz’da, ilçede çıkarılan kömürü devletin satın almasını istedi. Böylece, hem yoksul ailelere dağıtılan kömürün yöredeki kömür ocaklarından alınabileceğini; hem de istihdam sağlanabileceğini, söyledi.

Belediye Başkanı Yarımca, açıklamasında şunları söyledi: “Kale İlçesi’nde 8 tane kömür ocağı bulunuyor. Bu ocaklardan çıkartılan kaliteli kömürün, kalori olarak yüksek olması ve diğer kömürlerden ucuz olması; bazı illerimiz tarafından tercih sebebi olarak görünmektedir. Ama ne yazık ki, ilimizde bu kömürleri değerlendiremiyoruz. Denizli, burnunun dibindeki bu kaliteli kömürü görmemekte ve ithal kömürler dahil diğer illerin kömürlerine rağbet etmektedir. Denizli olarak, bunun değerlendirilmesi için harekete geçiyoruz…. Bu konuyla ilgili olarak, Denizli Valiliğine de başvurduk…. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yoksul ailelere dağıtılan kömür yardımı da, burada bulunan 8 kömür ocağından çıkarılan kömürlerden yapılmalı. Böylece Vakıf, daha ucuza kömür temin etmiş olur. İlçemizdeki kömür ocaklarında 500 kişi çalışıyor. Buradan çıkartılan kömürlerin devlet tarafından alınması halinde ise, 250 kişi daha istihdam edilebilecektir. Böylece, devlet de millet de kazançlı çıkar.”

Belediye Başkanı ile birlikte açıklamaya katılan, Aykut Madencilik kapitalisti Abbas Özekmekçi de şunları söyledi: “Burada, Yenidere Havzası olarak bilinen yerde, ocaklardaki kömür maden rezervleri, 40 milyon tonu buluyor. Yılda, ilçemizde 50 ile 80 bin ton kömür çıkarılıyor. Kömür, devlet tarafından alınırsa, istihdama çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

Kömür, sermaye olduğu için; kapitalistlerin sahip oldukları kömürler, birbirleriyle rekabet ediyorlar. 40 milyon tonluk sermaye rezervi olarak; kendilerini sermaye birikimine dönüştürecek, artı değere kavuşmayı, bütünleşmeyi bekliyor. Kendisini sermaye birikimi olarak üretirken, kendisi kömürleşecek olanları, bekliyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*