“Güvenlik-Özgürlük-Refah (GÖR)”: Profesyonel ordu

Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız; “Çocuklarınızı askere göndermeyin!” çağrısını yaptı.

Osmaniye Ticaret Borsası Başkanı İmam Çelik; Diyarbakır’daki açıklamaya tepki göstererek şunları söyledi: “Tamam sen gönderme. Ama bu ülkeden de çek git! Bu ülkenin ekmeğini yiyor suyunu içiyorsan, havasını teneffüs ediyorsan; ya bunları kabul edeceksin veya bu ülkeyi terk edeceksin!”

Hakkari-Çukurca’da, çatışmada ölen uzman çavuş Ayhan Say’ın babası Hasan Say, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gerçek suçlular dışarda geziyor. Suçlular meclisin içinde omuzu kuyumcu vitrini gibi dolu olanlar var ya, yanına yaklaşılmayanlar, Heron indirilecek, indir; kaldırılacak kaldır yapanlar. Onlar mecliste birbirine atıp tutarken, dağda insanları birbirine kırdırıyorlar. Tavşana kaç, tazıya tut misali. Artık bunlara birileri dur demeli!”

Büyük Birlik Patrisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe; referandumda evet oyu vereceklerini; özel hudut birliklerini desteklediklerini söyledi:

BBP’nin Güvenlik-Özgürlük-Refah (GÖR) adını verdiği bir proje, Özel Hudut Birlikleri’ne benzer bir yapılanma. Sınırlarımız, bizzat Türk uydu sistemleri tarafından takip edilmelidir. Aynı zamanda uydudan mayın taramaları yapılmalıdır. Sabit karakol sistemi değiştirilmelidir. Belirli ve güvenlikli lojistik ve intikal merkezleri dışında karakol olmamalıdır. Stratejik noktalara sızarak konuşlanan geçici ve hareketli timlerle bu ihtiyaç karşılanmalıdır. Su şişirme yöntemli barajların sınırlarımızda yapımı hızlandırılarak teröristlerin sınırımızı geçişi engellenmelidir.

Bunun için mali kaynakların arttırılması, istihbaratın yurt içi ve yurt dışı ayaklarının sağlamlaştırılması, teknolojik alt yapının güncellenmesi, gerek nokta operasyonlarının gerekse psikolojik harbin, istihbarat personeli tarafından rahatlıkla yapılabileceği güçlü bir sistemin oluşturulması gerekmektedir. Operasyonel istihbarat timleri oluşturulup, anında müdahale etme kabiliyeti sağlanmalıdır.

Bu itibarla; uzun süre uykuda kalan, fırsat bulunca terör eylemi yapan, hücreler halinde şehir ve kırsalda faaliyet gösteren, gündüz tarlada çiftçi ve fabrikada işçi olup gece mayın döşeyen bir oluşuma karşı mücadele; istihbarat, takip, tespit ve elebaşlarını imha görevi yapacak, inisiyatif alabilecek iyi yetiştirilmiş personelle yapılmalıdır. Bunun adına ‘mobil birlikler’ denebilir. Çok iyi yetiştirilmiş askeri personelden müteşekkil olacak tamamen yasal ve hukuk güvencesinde olacak birimler ihdas edilmelidir. Bunlar, terör örgütünün taktik, metot, strateji ve eylem niteliklerini bilen, buna göre vatandaştan teröristi ayıracak ve vatandaşa zarar vermeden enterne edecek yeteneklere sahip olacaktır. Sadece militan unsurlarla değil, onlara lojistik destek ve para veren yurt içi ve dışı tüm unsurlara karşı, öncesi sonrası veya okyanus ötesi diye ayırmadan etkin ve kararlı mücadele sergileyeceklerdir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*