Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Eline kazmayı alan, …!”

“Eline kazmayı alan, …!”

Patlayarak, yanarak, ezilerek, düşerek, zehirlenerek, ….
Neredeyse, her gün bir işçi, iş cinayetiyle, katlediliyor…
16 Temmuz: Serkan Demiro ve İbrahim Zengin.

Zonguldak-Gelik Dağbaca Mahallesi’nde, Nemci Öztürk-Serkan Demiro’nun ortaklaşa işlettiği kaçak kömür ocağında; 2 işçi, zehirlenerek öldü.

Gece 23:00 sıralarında, kömür çıkarmak için ocağın 150 metre derinine inen, Serkan Demiro ve Muharrem Balta; uzun süre çıkmadılar. Bunun üzerine kendisi de aşağıya inen, İbrahim Zengin; ikisini gazdan zehirlenmiş, baygın halde buldu. Yukarıdakilerden yardım isterken, o da yoğun karbonmonoksit gazından bayıldı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, kurtarma ekipleri, kömür ocağına gelip; aşağıdaki baygın işçileri çıkardılar. Muharrem Balta ölmüştü. Hastaneye kaldırılan Serkan Demiro da kurtarılamadı. İbrahim Zengin ise, hala yaşama tutunmaya çalışıyor…

Kendisi de kazarak, kendisi de ölerek
Raporunu tamamlayan TBMM Madenciliğin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı, AKP Bursa milletvekili Altan Karapaşaoğlu; geçen gün, raporu tanıtırken yaptığı açıklamada; şunları söylemişti: “Elini kazmayı alan, madene koşuyor; ya hayal kırıklığına uğruyor; ya da iş kazasında ölümler oluyor!”

Yukarıda kapitalist, aşağıda işçi. Ne devlete vergi, ne sömürdüğü işçilere sigorta. Gün 24 saat, en ilkel koşullarda, kömür kazmalama. Kendisi de kazarak, kendisi de ölerek…

Devlet ise, vergi soygunu! Ancak, sadece herşeyi vergiye kesmek; herşeyden fahiş vergi almak değil. Devlet ise, katil!. Ancak, sadece, sömürüp ezdiği, güvencesizleştirdiği işçilere, ölümlerden ölüm beğendirmek değil.

Devlet, asıl ve şimdi; TBMM Madenciliğin Sorunlarını Araştırma Komisyonu raporudur!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*