Anasayfa » GÜNDEM » “Damında Şahan”: Güler Zere bu belgeselle yeniden bizimle

“Damında Şahan”: Güler Zere bu belgeselle yeniden bizimle

Cezaevinde kansere yakalanan ve tahliyesi geciktirilerek ölüme mahkum edilen Güler Zere için dışarda verilen mücadele “Damında Şahan” adlı belgeselin bu akşam galası yapılıyor. Yönetmenliğini Av. Oya Aslan’ın yaptığı, müziklerini Grup Yorum’un hazırladığı film Beyoğlu Sineması’nda saat 20.00’de gösterime girecek.

1995 yılında DHKP/C militanı olarak tutuklanan Güler Zere devrimci eylemlerinden dolayı müebbet hapis cezasına çarptırılmış ve bu süreçte damak kanseri gibi tedavisi kolay bir tedavisi kolay bir kanser türüne yakalanmasına rağmen karşıdevrimin intikamcı ceza sisteminin işletilmesiyle ölümün eşiğine gelene dek tahliye edilmemişti. Güler Zere’nin tedavisini dışarda sürdürebilmesi için 121 gün sürdürülen mücadele sonunda sonuç verdi ve o, unutulmaz gülümsemesiyle dışarıyla buluştu. Dışarda 6 ay hastalıkla mücadele ettikten sonra 7 Mayıs 2010’da ölümsüzleşti.

Dağında şahan, damında hapis
Darında deniz olduğum
Canım memleketim
Şahidimsin
Yek yere eğilmedi başım
Bahtiyarım…

Film afişinde bu dizelerin yer aldığı film, 2000- 2010 yılı arasında 2 bine yakın hasta tutsağın hayatını kaybettiği, onlarcasının hala ölümle pençeleştiği cezaevlerindeki tecrite karşı mücadeleye de bir tuğla daha koyuyor.

Beyoğlu Sineması
29 Kasım 2011
Saat 20.00

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*