Anasayfa » BASINDAN » Zara’da işten atılan işçilerin hakları gasbedildi

Zara’da işten atılan işçilerin hakları gasbedildi

Giysi devi Zara’da, işten atılan işçilerin üç aylık ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmedi. Zara yetkililerine seslenen işçiler, “Bayrama parasız giriyoruz. Ev kiraları taksitler yığılmış durumda. Emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.zara-iscileri-eylem-beskitas

İspanyol merkezli giyim ve aksesuar markası Zara’nın Bayrampaşa’da bulunan fabrikasında çalışan 151 işçi, 3 aylık ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden işten atıldı. İşçiler, alacakları için Zara’nın Beşiktaş’ta bulunan Türkiye ofisi önüne gitti. Hiçbir yetkilinin karşılarına çıkmadığını belirten işçiler, “Birinin çıkıp bize cevap vermesi lazım. 20 biner lira alacağımız var. Hukuken de tescillendi” dedi. Ev taksitlerinin, ev kiralarının olduğunu söyleyen işçiler, “Zara’dan alacaklarımızı istiyoruz, ekstra bir şey istemiyoruz. En kaliteli malları yapalım diye gecemizi gündüzümüze kattık. Evde bakmak zorunda olduğumuz çocuklarımız var. Sıfırı tükettik. Gece yarılarına kadar çalıştık, hiç nefes almadık her gün. O zaman bizi denetlemeye gelenler şimdi neredeler? Zara yetkilileri nerede? Sadaka istemiyoruz, emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

Bağımsız Tekstil ve Deri İşçileri Sendikası (Bağımsız Sen) Genel Başkanı Asalettin Arslanoğlu da “Zara, Mango ve Next’e üretim yapılıyor. Bu şirketlerle de defalarca yazışma yaptığımız halde ve şirkete borçları olduğu halde parayı ödememekte diretiyorlar. Arkadaşların alacaklarını hukuken de tescil ettirdik. Kurban Bayramı öncesinde ödeyin dedik. Yazışmalarımıza doyurucu bir cevap vermiyorlar” dedi.

Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*