Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Zabıta ve itfaiyeciler Ankara’da

Zabıta ve itfaiyeciler Ankara’da

Tüm Bel-Sen’e üye zabıta ve itfaiye emekçileri hak gasplarına ve baskılara karşı, güvenceli iş mücadelesi için ülkenin dört bir yanından Ankara’ya geldi. İş kıyafetleri, düdükleri, sirenleri, yangın hortumları ve yangın tüpleriyle eyleme katılan zabıta emekçileri Demirtepe’den, itfaiye emekçileri ise Kurtuluş İtfaiye Amirliği’nden Güvenpark’a önünde buluştu.

İtfaiye emekçilerinin Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapatarak Kızılay’a yaptıkları yürüyüş polis barikatıyla kesildi. Polis, Güvenpark’a geçerek zabıta emekçileriyle buluşmak isteyen itfaiyecilerin yürüyüşüne izin vermedi. Caddede 15 dakika kadar oturma eylemi yapan itfaiyeciler, daha sonra Sakarya Meydanı üzerinden yürüyüşünü sürdürdü.

Güvenpark’ta buluşan zabıta ve itfaiyeciler, sloganlarla haklarını gasp eden ve barikatlarla yürüyüşlerini engellemek isteyen AKP hükümetine tepki gösterdi. Emekçiler adına basın açıklamasını Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara okudu.

Gerek merkezi iktidar gerekse de yerel yönetimler tarafından keyfi uygulamalara, hak gasplarına ve saldırılara maruz kalmalarına karşın özveriyle işlerini yapmaya devam ettiklerini söyleyen Baykara, yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin çokça defa söz aldıklarını ancak verilen sözlerin tutulmadığını belirtti. Emeklerinin çok altında maaş aldıklarını, can güvenliklerinin tehdit altında olduğunu ifade eden Baykara, dünya genelinde yerel yönetimlerin daha özerk yapılara kavuşturulduğuna dikkat çekti.

Tüm Bel-Sen’in hakları ve talepleri doğrultusunda mücadeleyi etmeyi sürdüreceğini kaydeden Baykara, meclisin açılmasıyla birlikte sorunlarını bir kez daha gündeme getireceklerini söyledi.

Baykara’nın ardından söz alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen de dile getirilen sosyal, siyasal, ekonomik ve özlük hak taleplerinin toplu sözleşme görüşmelerinde KESK tarafından gündem yapıldığını belirtti. Diğer konfederasyonların AKP’ye destek vermesi ile görüşmelerin sadece mali haklar ile sınırlı kaldığını ifade eden Özgen, diğer konfederasyonlara üye emekçileri de omuz omuza mücadele etmeye davet etti.

Özgen’in konuşmasının ardından basın açıklaması sona erdi.

Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara itfaiyecilerin ve zabıtaların taleplerini şöyle sıraladı:

1- İtfaiye ve zabıtalığın bir meslek olduğu resmi olarak kabul edilmeli ve bu meslekleri yerine getiren emekçilerin can güvenliklerini korumaya yönelik gerekli tedbirler alınmalıdır.

2- İtfaiyeci ve zabıtaların yaralanma ve sakat kalmaları halinde kendilerine; ölümleri halinde ise ailelerine maddi tazminat ödenmelidir.

3- İtfaiye ve zabıta emekçilerine, 24 saat aralıksız görev yapmalarından dolayı ödenen maktuen kadro karşılığı fazla çalışma ücretleri merkezi yönetimince değil, belediye meclislerince belirlenmelidir.

4- Maktu “fazla mesai” ücretleri emeklilik maaşlarına yansıtılmalı ve çalışanın dinlenme hakkı olan yıllık izin döneminde kesilmemelidir.

5- Zabıtalara yıpranma hakkı tanınarak fiili hizmet zammından yararlanmaları sağlanmalıdır.

6-Yangınla mücadele, hem müdahale anında hem de daha sonrasında etkileri olan oldukça riskli bir görev olup aynı zamanda bir ekip işi olduğundan fiili hizmet zammı tıpkı Türk Silahlı Kuvvetler ve Emniyet kadrolarında görev yapan personel gibi ayrımsız bir şekilde bütün itfaiyecilere kadro karşılığı her ay düzenli olarak uygulanmalıdır.

7- İtfaiyecilerin ve zabıtaların çalışma süresince hak ettiği ek yevmiye ve yemek ücretleri düzenli yatırılmalıdır.

8- İtfaiyecilerin ve zabıtaların hak ettikleri memuriyet derecesine inmesini engelleyen belediye norm kadro yönetmeliği ve itfaiye yönetmeliğinde eşitsizliği giderecek düzenlemeler yapılmalıdır.

9- Zabıta çalışanlarının görevlerinin ve görev yerlerinin belediye başkanlarının keyfi tutumlarına göre belirlenmesi, yasalara ve yönetmeliklere aykırı çalıştırılması önlenmelidir.

10- Zabıtaların görev, yetki ve sorumlulukları düzenleyen “Zabıta Kuruluş Kanunu” ve buna bağlı olarak “Belediye Zabıta Yönetmeliği” günün ekonomik ve toplumsal ihtiyaçları temelinde yeniden düzenlenerek zabıta hizmetleri için ülke genelinde asgari standartlar belirlenmelidir.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*