Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Bangladeş’te İşçi Katliamı

Bangladeş’te İşçi Katliamı

Bangladeş’in Başkenti Dakka’da, Wal-Mart, H&M, Marks & Spencer, Carrefour, gibi emperyalist tekellerin taşeronluğunu yapan Tazreen Fashions tekelinin çok katlı bir tekstil fabrikasındaki yangında sıkışan 112 işçi yanarak can verdi

Yangın, Cumartesi geç saatlerde, başkent Dakka’nın kenar mahallesi Ashulia’da bulunan çok katlı Tazreen Moda fabrikasında meydana geldi.
İtfaiye direktörü Muhammed Mahbub, binada 100 ceset çıkardıklarını belirtti. Yangın nedeniyle binadan atlayan 12 işçinin de hastanede hayatını kaybettiğini bildiren Mahbub, ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Nedeni henüz bilinmeyen yangının, elektrik kontağından çıktığı sanılıyor.

Fabrikanın depo olarak kullanılan alt katında başlayan ve hızla yayılan yangında ölenlerin çoğunun üst katlarda mahsur kalan işçilerden oluştuğu bildirildi. İtfaiye direktörü Mahbub, fabrika çıkışında yangın çıkışlarının bulunmamasının can kaybının artmasına neden olduğunu söyledi.

Yangın ardından binlerce işçi yakını fabrika önünde toplanırken, facianın yol açtığı gerginlik nedeniyle askerler bölgeye sevk edildi.

Yangının yaşandığı fabrikanın, Tazreen Fashions şirketine ait olduğu ve Wal-Mart, JC Penney, H&M, Marks & Spencer, Carrefour ve Tesco gibi dünyaca ünlü firmalara giysi ürettiği belirtildi.

Aralık 2010’da aynı sanayi bölgesinde bir başka konfeksiyon fabrikasında meydana gelen yangında en az 25 işçi hayatını kaybetmişti.

Bangladeş’te ucuz, güvencesiz ve kölece çalışma koşullarında üretim yapan fabrikalar, ABD ve Avrupa tekellerinin taşeronları. Altyapıdan yoksun dar alanlara sıkıştırılmış mekanlarda çalıştırılan işçiler benzer sonuçlar yaşamaya mahkum kılınıyorlar.

4 bin konfeksiyon fabrikasının iş yaptığı Bangladeş’te gece vardiyasında yaşanan bu katliam insan cesetleri üzerine yükselen emperyalist kapitalizmin resmidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*