Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yurtiçi Kargo’da işten atılan şube müdürleri Taksim’e çıktı

Yurtiçi Kargo’da işten atılan şube müdürleri Taksim’e çıktı

Yurtiçi Kargo’da 150 şube müdürü iş sözleşmeleri feshedilerek işten çıkarıldı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden kapının önüne konulan, yıllardır 16-17 saat çalışan şube müdürleri, muhasebeciler, insan kaynakları departmanında çalışan işçiler hiçbir hakları verılmeden üstelik devlete 100 bin TL’ler ifade edilen borç yükü altında işten çıkartıldılar. Bu nedenle çeşitli illerden gelen Yurtiçi Kargo şube müdürleri Taksim Meydanından Galatasaray Lisesi’ne kadar sloganlar ve ajitasyonlarla yürüdüler. Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın metnini Zincirlikuyu şube müdürü Songül Yiğit okudu.

Basın metninde şunlara yer verildi:

“Yıllarca çalıştığımız Yurtiçi Kargo şubelerinden haksız yere işten çıkarıldık. İşverenin kanunsuz uygulamaları dolayısıyla 100 bin TL’yi bulan vergi ve SGK borçları altında kalmış bulunmaktayız. Ayrıca yine aynı haksız uygulamalar yüzünden Yurtiçi Kargo şubelerindeki işçilerin tazminalarını ödeme yükümlülüğü de bize bırakılmış durumda. İşten çıkarıldığımız günden bu yana evimize yemek dahil götürememekteyiz. Evlerimize haciz ve tedbir kararları gelmiş, yıllarca biriktirdiğimiz kazançlarımızla aldığımız evlerimiz bankalar tarafından satış aşamasına gelmiştir. 1991 yılında sendikalaşma mücadelesi sırasında işveren sendikanın önüne geçmek için iradelerimiz dışında muvazaalı acentalık sözleşmelerini dayatmış, işten çıkarma tehdidiyle ne yazık ki bu sözleşmeleri kabul ettirmiştir. Yurtiçi Kargo bizleri kötü amaçlarına alet ederek vergi ve prim yükünden, işçi hak ve alacaklarından kurtulma amacı taşımaktadır. Ne yazık ki bu süreci biz yeni farketmiş durumdayız. Bu haksız duruma dur demek, kendimizin ve diğer işçi kardeşlerimizin sömürülmesine daha fazla göz yummayacağımız için burada toplanmış durumdayız. Bizler her türlü haklarımızın verilmesi talebiyle eylemlerimize devam edeceğiz. Şu an işten çıkarılmamış olan diğer şube müdürü işçi arkadaşlara buradan sesleniyoruz, gelin hep beraber haksız duruma alet olmayalım.”

Eyleme İstanbul, Samsun, Zonguldak, Düzce ve İzmir’den aileleriyle birlikte yaklasık 70 kişi katıldı. Yürüyüş sırasında “Geleceğimizi çaldılar yarınlarımıza ipotek koydular- Yurtiçi kargo Mağdurları” yazılı pankart taşındı. Eylemde “Direne direne kazanacagız, Uslan be Halil İbrahim, Uslan be Yurtiçi Kargo” sloganları atıldı. Dövizlerde “Yurtiçi Kargoda işçi kıyımına son”, “Babamdan miras, Yurtiçi Kargoda kölece çalışmaya hayır” dövizleri taşındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*