Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yüreğimiz hala göçük altında, asgari ücrete yüzde 3 oranında zam

Yüreğimiz hala göçük altında, asgari ücrete yüzde 3 oranında zam

Bu gün 30 Kasım 2011 Pazar. Van depreminin üstünden bir hafta geçti, yüreğimiz hala göçük altında. Yıkıldı binalar küçücük bedenlerin üstüne. Bu küçücük bedenlerin babaları, anneleri asgari ücretle günde 12 saatten fazla çalışanlardı çoğunlukta, göçük altında can verdiler.

Van depremin üstünden bir hafta geçti, yüreğimiz hala göçük alında. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van’da meydana gelen depremde bugün saat 18.00 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 601 olduğunu bildirdi. Biliyoruz ki göçük altında hala çok sayıda bedenler kaldı. Devletin resmi makamları ilk günden ölü sayısının 1000‘i geçeceğini açıklamıştı zaten. Bu gün yetkililer gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu, Van Merkezde enkaz çalışmaları tamamlanmış olup, Erciş ilçesinde kalan 2 enkazda ise arama kurtarma çalışmaları sürdürülmektedir diyor.

Van depremin üstünden bir hafta geçti, yüreğimiz hala göçük alında. Peki “devlet ne yapıyor derseniz? Binlerce işçi ve emekçiyi ilgilendiren 2012 Yılı Programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Asgari ücretin 2012 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, Devredilen SSK ve Devredilen Bağ-Kur emekli aylıklarının ise önceki altı aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 4.22 ve yüzde 2.78 oranında artırılması öngörüldü.

Biz bu filmi 1999 gölcük depreminden biliyoruz. 1999 yılında mezarda emeklilik yasası bir gecede çıkarıldı, burjuvaziye yeni rant kapısı olarak DASK sigortasını çıkardı.

2012 yılında İşsizlik Sigortası Fonunun prim gelirinin GSYH’nın yüzde 0.38′i, faiz gelirinin GSYH’nın yüzde 0.37′si, Fona yapılan devlet katkısının ise GSYH’nın yüzde 0.13′ü oranında gerçekleşmesi hedeflendi. 4447 sayılı Kanun uyarınca, 2012 yılında Fonun faiz gelirinin dörtte birine tekabül eden 1 milyar 305 milyon TL’nin Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki yatırımlar öncelikli olmak üzere ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeye yönelik altyapı yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı öngörüldü.

Van depremin üstünden bir hafta geçti, yüreğimiz hala göçük alında. Her gelen ölüm haberi daha da acıtırken içimizi, İşsizlik Sigortası Fonun geliri GAP projesi için kullanılacak.

Buradan işçi sınıfına seslenmek istiyorum. Biriken İşsizlik Sigorta fonlarımızı sermeye peşkeş çekilmesine izin vermeyelim. Günde 12-14 saat pestilimiz çıkana kadar biz çalışıyoruz. Biriken işsizlik sigortamız bizim hakkımız. Göçük altında kalan bizim bedenlerimiz.

Adana’dan İşçi Meclisi okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*