Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yunanistan’da genel grev: İşçiler hayatı durdurdu

Yunanistan’da genel grev: İşçiler hayatı durdurdu

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) çağrısıyla işçiler, kamunun bazı kesimleri ve serbest meslek grupları 24 saatlik genel greve katılım sağladı.

Syriza hükümetinin işçilere, kamu ve emeklilere ödetilmeye çalıştığı “üçüncü kurtarma programı” adı altındaki ek kemer sıkmayı öngören 4,9 milyar avro tasarruf sağlanmasına yönelik düzenlemeler içeren torba yasa tasarısı parlamentodan geçirilmeye çalışılıyor.

İşçi sınıfı kreditörler ve kemer sıkma paketiyle tekelci kapitalist krizin faturasını ve AB mali oligarşisinin harcama kısıtlamasına ilişkin dayatmalarını kabul etmek istemiyor. İşçiler grevle birlikte sokağa çıktı, sokak ve meydanlarda trafiği kitleyerek, barikat kurarak direnişe geçerek polisle çatıştı. Grev, hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına getirdi. Hastaneler, gösteri alanları, sanat merkezleri, kamu binaları, Atina’nın şehir içi otobüsleri, troleybüs, tramvay ve metro işçileri iş bıraktı, toplu taşımada büyük aksaklıklar yaşanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*