Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » YSK Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürdü

YSK Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürdü

YSK, Diyarbakır bağımsız milletvekili Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürdü.

YSK’nın daha önceki açıklaması, Dicle hakkındaki kararın savunması alındıktan sonra verileceği yönündeydi. Tutuklu olan Dicle de, dün Diyarbakır İl Seçim Kurulu’na savunma için gitmiş ve ek süre istemişti.

Bu savunmayı beklemediği anlaşılan YSK, kararını gece saatlerinde verdi ve kurulun başkanvekili Turan Karakaya’nın ağzından açıkladı. Karar, Dicle’nin milletvekillğinin düşürülmesi oldu.

DTK kararı tartışıyor: Blok Meclis’e gidecek mi?
DTK Daimi Meclisi toplantısında Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesini “Devletin Kürt sorununa yaklaşımının açıkça ifadesi” şeklinde değerlendiren DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, Meclise gidip gitmeyeceklerine ilişkin de “Dün ne dediysek bunların arkasında olacağız. Bütün kurumlarımızla bunu tartışacağız” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclisi Olağanüstü toplantısı başladı. Seçim sonuçları, KCK’nin eylemsizlik kararına ilişkin açıklaması, çatı partisi gündemleri ile Diyarbakır Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen toplantıda, gözler YSK’nın Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası”ndan tutuklu bulunan Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili verdiği karara ilişkin DTK’nin vereceği kararda.

“Halkımız bu hukuksuz tavra karşı tepkisini gösterecektir” diyen Türk, şöyle konuştu: “Halkımızın böylesi kararlara karşı eli kolu bağlı kalmayacaktır. Çünkü biz özgürlük ve demokrasi mücadelesini veriyoruz. Bu tür yöntemlerle halkımızın mücadelesinin önünü kesmek mümkün olmayacaktır. Demokratik bir şekilde halkımız tepkisini ortaya koyacaktır. Türkiye’yi çatışmalı bir ortama sürükleyen bu karara karşı Türkiyeli aydınlar da suskun kalkmayacaktır ve kalmamalıdır. Bu karar, kaos ortamına götüren bir karardır. Hepimiz bu kaostan büyük acılar yaşayabiliriz. Demokratik güçlerden bu karara karşı demokrasi için halklara karşı ortak bir tepkinin geliştirilmesini istiyor ve bekliyoruz.”

Toplantıda bu gündemi tartışacaklarını belirten Türk, “Dün ne dediysek bunların arkasında olacağız. Bütün kurumlarımızla bunu tartışacağız. Daha önceki kararlarımızın arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Demokratik bir zeminin önünün açılması için, bir kez daha diyoruz; bunun için parlamentoda bulunmayı esas aldık. Müzakereyi ortadan kaldıracak bir yaklaşım devam ederse, yürütme konusunda geçmiş kararımızı hep birlikte göstereceğiz. Daha sonra bu konuda daha geniş bir şekilde kararlarımızı kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Türk’ün konuşmasından sonra toplantı basına kapalı devam etti. Bugün sona erecek olan toplantının ardından açıklama yapılması bekleniyor.

Eylemler
Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düşürülmesi, “Hatip Dicle vekilimdir. YSK elini vekilimden çek” çağrısı ile bir araya gelenler tarafından düzenlenecek olacak eylemlerle protesto edilecek.

“Hatip Dicle vekilimdir. YSK elini vekilimden çek” protesto eylemleri, Amed’de saat 15.00’da belediye binası önünde, İstanbul’da saat 19.00’da Taksim Meydanı’nda, Ankara’da Sakarya Meydanı’nda ve Bodrum’da yine saat 19.00’da Belediye Meydanı’nda gerçekleşecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*