Anasayfa » DÜNYA » Yetki için paçaları tutuşan sendikalara duyurulur

Yetki için paçaları tutuşan sendikalara duyurulur

Yetki için paçaları tutuşan sendikalara duyurulur: Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu 1 yılda 2 milyon üyeye ulaştı!

Kahire’nin çölle kaplı eteklerindeki mermerden yapılmış çirkin bir toplantı salonunda toplanan Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu, Mısır’a ve dünyaya rüştünü ispatladığını açıkladı. Federasyon, Tahrir meydanının ilham ve kaosunun içinden bundan tam 1 yıl önce doğmuştu. O zamandan beri ise örgütleniyor, örgütleniyor ve örgütleniyordu. Bugün açıklanan sonuçlarla sevinçten havaya uçtum.

Federasyon bir yıl içerisinde 200 sendikada 2 milyon işçiyi örgütlediğini duyuruyor. Elbette ki yeni bağımsız sendikalar geçtiğimiz on yıl boyunca yeraltından yürütülen işçi mücadelelerine dayanıyor. Ve net üye kayıtları tutamadığı için toplam sayı kuşkulu olsa bile, bunun şimdiye kadar karşılaştığım en etkileyici örgütlenme faaliyeti olduğunu söylemem gerekiyor. (Üstelik bunun dışında bir bağımsız sendika daha var. Mısır Demokratik Emek Kongresi de 214 sendikayı bir araya getirdiğini açıklıyor.)

Bu yeni doğan hareket için meşruiyet her şey demek. Şimdiye dek işyerinde ve toplumda ses çıkarması engellenler artık demokratik olmak ve her yerde olmak istiyorlar. Federasyon lideri Kemal Ebu Ayta, “Mübarek’in sendika ağaları tarafından yönetilen sendikalara elveda diyoruz” diyor.

264 delegenin her biri kongre platformuna çıkıp kimliğini gösteriyor, oyunu kullanıyor ve bütün salona göstererek büyük bir camdan kutuya atıyor. İlk birkaç oydan sonra “Bunun ne anlamı var ki, daha ne kadar sürecek böyle?” diye düşündüm. Üç saat içinde sadece 140 delege oy kullanabilmişti. Saatler geçti ve ben bu adamların piramitleri inşa etme sabrına sahip olduğunu farkettim. Uyuklamaya başladım ve biraz da saçmaladım.

Fakat parti de tam o sırada başladı. Biz yabancı konuklar sahneye çıkıp basmakalıp laflar ettik. Ben dayanışma dileklerimizi açıkladım ve anlamadığım birkaç slogana katıldım. Ben kongreden ayrılırken mali işler komitesi için yeni oy veriliyordu.

Mısır’daki yeni işçi hareketindeki kadınların rolü ne sizce? Devrimin en önündeydiler ama burada salon orta yaşlı erkeklerle doluydu.

Yine de kongre ilerleme ve umut doluydu. Ebu Ayta, “Gençliğin sendikamızın ezici çoğunluğunu oluşturmasından ve kadınların sendikamızda öncü rol oynamasından gurur duyuyoruz” dedi. Ve ben onun hiç de haksız olmadığını görebiliyordum. Dahası, sendikanın kadınlar için yüzde 25’lik kota koyması için öneride bulunan da bu delegelerdi. Bu, dünyanın bu bölgesinde hiç de az bir şey sayılmaz.

Yine de kadınların Mısır’da güçlenmesi uzun zaman alacak. ILO’nun küresel istihdam eğilimleri raporunun Mısır, Libya ve Tunus’a ilişkin bilgileri şöyle:

Bölgede gençler arasında işsizlik oranı 2011’de yüzde 27,1 iken kadınlarda bu oran yüzde 19 ve genç kadınlarda yüzde 41 oldu.

Mısır Demokratik Emek Kongresi lideri Kemal Abbas, kadınlar çalışsa bile bunun özel sektörde kölece koşullarda olduğuna işaret ediyor.
Aşırı çalışma, sefalet ücreti ve tacizlerle yüzyüzeler.

Yeni sendikaların çoğu işyeri temelli ve sektör ve bölge ölçeğindeki bağları az olmakla birlikte bunun olanakları da ortaya çıkıyor. Bir işçi “23 komite kurduk! Ben balıkçılık komitesindeyim!” diye haykırıken anlamadığım sloganlar atılıyor. Keşke ben de balıkçılık komitesinde olsaydım diyorum içimden.

Bu işçiler Mısır’ın dört bir yanındaki işyerlerinden geliyor. Kaynakçılarla, adalet bakanlığı işçileriyle, otobüs şoförleri, öğretmenler, çiftçiler, posta işçileri ve hemşirelerle konuştum. Ebu Ayta saflarının “köylüler, geçici işçiler, enformel ekonomi işçileri ve sokak satıcıları” ile genişlediğini gururla anlattı.

Beni en çok etkileyen ise sendika hareketinin onlar için sihirli değnek olmasını beklememeleriydi. Oraya gittiklerinde Hüsnü Mübarek’ten beri değişmeyen yasalar geçerliydi.

İşte bu önemli. Çoğu sendikanın bir ofisi yok. Banka hesabı açmaları da yasak. Eski rejimin sendikaları hala işçilerden aidat toplama yetkisine sahip. Mısır’da gerçek bir sendikaya üye olmak için iki katını ödemek zorundasınız. Dahası yeni hükümet son seçimleri kazanan İslamcı partiler tarafından yönetiliyor ve yeni sendikalar yasası da daha çıkmadı. Fakat bu, salon dolusu slogan atan işçilerin zamanının geldiğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü onlar köklerini çok derinlere salmış durumdalar.

Ben Hoxam, strongerunions.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*