Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yeşil Sahada Kelebeğin Çırptığı Kanatın Yarattığı Rüzgar Fabrika’da Greve Dönüştü

Yeşil Sahada Kelebeğin Çırptığı Kanatın Yarattığı Rüzgar Fabrika’da Greve Dönüştü

Sportif faaliyetler; gece gündüz çalışan gerek mavi yakalı, gerek beyaz yakalı, gerekse de prekarya olarak çalışan işçilerin çok büyük bir kesimi için, edilgen bir şekilde içinde yer aldığı, gittikçe sokaklardan devasa spor komplekslerine taşınan bir alan haline gelmektedir.

Milyon avroluk, milyon dolarlık bonservis bedelleri, yıllık oyuncu maaşları, reklam gelirleri, sponsorlar…

Amatörlük öldü, yaşasın profesyonel suni çimler!

Spor endüstrisi finansal olarak birçok meslek grubundan daha fazla büyüklükte. Bu yüzden endüstri diyoruz artık. Bu endüstride ki profesyonellik yetkili federasyonlar, birlikler burjuva demokrasisi hukukunun en inceliklerini fair-play’le yaşatmaktadır. Fair-Play, OHAL hukuksuzluğunu iliklerimize kadar yaşadığımız bu Coğrafya’dakine benzer sportif bir hukuk doğurmuştur. Öyle bir şeydir ki alt kümelerde stad elektrik faturasını ödeyemeyen kulüpler için deplasmana gidecek olan otobüsün kiralamasına bile engel olacak yaptırımları uygularken, bir oyuncuya 222 milyon avroluk bonservis bedeli ödeyen takıma burada neler dönmektedir? Sizler neyin peşindesiniz ve nereye varmak istemektesiniz diye sormamaktadır. Bu değirmenin suyu olan paralar nerden gelmektedir dememektedir. Bu arada nedir bu Fair Play İngilizce yazıyorsunuz derseniz Milli Olimpiyat Komitesi’nin tanımına göre; “dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranış” olarak belirtilmiştir. Tabi yerseniz.

Gel gelelim eşitsizliği daha da büyüten spor burjuvazisinin dürüst oyun, dürüst davranış, etik üstü davranışlarını daha yakından inceleyelim ve safımızı belirtelim. Bonservis bedelleri üzerinden devam edelim. Rakamları burjuva iktisatçıların istatistik bilimini kullanarak işlerine geldiği gibi göstermeyeceğimizi de şimdiden bildirelim.

Son günlerde Fiat’ın Melfi kasabasında bulunan fabrikasında grev sesleri yükseliyor. Bunun sebebi ise bir futbolcu transferi. Sendikalar Birliği (USB) tarafından yapılan grev çağrısı bile bu transfere gölge düşürmeye yetti. 112 milyon avro’luk bonservis bedeli, 120 milyon avroluk 4 yıllık maaş ve vergilerle birlikte yaklaşık 340-400 milyon avroluk bir maliyetten bahsediyoruz. 10 yıldır maaşlarına zam alamayan, ayın ortasında eriyen maaşa sahip olduklarını, çoğu ülkedeki fabrikasında küçülme adıyla işçi kıyımı yapan ve sürekli hem ekonomik hem performans konusunda fedakarlık beklendiğini ifade eden fabrika işçileri boğazlarından kesilen paralarla gerçekleşecek bu transferi kabul etmiyorlar.

Neoliberalizmin kafamızı göklerden alıp vitrinlere kitlediği bir dönemden geçiyoruz. Fiat ve Juventus için sportif başarıdan ziyade bir diğer yanı da vitrinlerin ışıltılarının artarak devam etmesidir. Fiat işçilerinin kursaklarından çalınarak yapılan bu büyük yatırım sadece İtalyan futbol burjuvazisinin ağzını sulandırmamakta ayrıca Fiat’ın at başılığını yaptığı İtalyan otomotiv sermayesini de mutlu etmektedir.
Esas olarak burada önemli olan burjuvazinin bu tip win-win politikası değil, buna karşılık gelişen işçi sınıfının gösterdiği tepkidir. Fiat işçilerinin grev kararı ne kadar haklı ve meşru ise bu grevin ülkedeki bütün işçi sınıfıyla bütünleşmeden gereğini yerine getiremeyeceği açıktır.

Tribünleri dolduran taraftarların Juventus’undan Roma’sına bir bütün Fiat işçileriyle dayanışması tribünleri rehabilite merkezinden ziyade eğlence ve spor merkezine dönüştürebilir. En büyük yanılsama Ronaldo gibi üst düzeyde yetenekli bir futbolcunun örgütsüz işçi sınıfının Fiat patronlarına teşekkürlerini sunacak olmasıdır. Bunun önüne geçildiğinde tribünleri dolduran işçiler için muazzam bir özgürlük mücadelesinin önü açılacaktır. Burjuvazinin becerebildiği en iyi stratejilerden biri de burada da görüldüğü üzere kendi çıkarını işçi sınıfının çıkarıymış gibi göstermesi ve ikna etmesidir.

Hayat fena halde futbola benzer ve bu sefer futbol hayattır!

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*