Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yeşil sahada iş bırakma eylemi

Yeşil sahada iş bırakma eylemi

İspanya 3.lig takımlarından Racing Santanderli oyuncular 6 aydır maaş alamadıklarını belirttikleri bir bildiri yayınlayarak mevcut Kulüp başkanının istifalarını isteyerek ücretlerini talep ettiler. Taleplerinin yerine getirilmediği takdir de Real Sociedad ile oynanacak olan İspanya Kral Kupası çeyrek final maçına çıkmayacaklarını belirtmişlerdi. Racing Santander Başkanı Angel Lavin, bir süre önce açıklama yaparak oyuncuların grev yapacakları iddiası ile ilgili, “Futbolcularım sadece üç aydır maaşlarını alamıyor. Bu sorunu da çözeceğiz. Bu kadar kısa süre içinde para alamayanlar grev kararı mı alırmış” ifadelerini kullanmıştı.

Bu grev bizlere, yüksek bütçeli bonservis bedelleri, aklın sınırları zorlayıcı maaşlar, yetenek abidesi futbolcuların başarıları, top model kadınlar, sınırsız gece hayatlarıyla yoğrulan endüstriyel spor dünyasının sadece bunlardan ibaret olmadığını gösteriyor. Buz dağının görünen bu yüzünden bakınca tüm gençliğin hayali olan futbolcu olmak yapısal sorunlarıyla birlikte büyük bir emek sermaye çatışmasını barındırmaktadır. Haberde de görüldüğü üzere burjuvazinin toplumun pasifize etmesinde bir silah olarak kullandığı futbol emek cephesinin elinde de toplumu uyanrıcı bir silaha dönüşerek futbolcuları, teknik heyeti ve taraftarları sararak bir çığ gibi büyümüştür.

foto-1
Talepleri kabul edilmeyen Racing Santander’li oyuncular İspanya Kral Kupasında karşılaştığı Real Sociedad ile yapılan maç başlar başlamaz oyunu bırakıp orta sahada omuz omuza kenetlendiler. Bu tepki tüm sahada karşılık bularak teknik heyet, yedek oyuncular ve tribünleri sararak hakemin maçı iptal etmesine neden oldu.

Sporda kendi kültrünü hakim kılan burjuvazi emek cephesi birlikteliğini, dayanışmasını yok etmiştir. Yok sayılabilecek düzeyde ki spor dünyasında ki sendika vs. örgütlülüğü günümüz dünyasında popülerliği az olan kulüpler ve amatör liglerde oynayan spor emekçileri ile malzemeci, antrenör top toplayıcı gibi emeği görünmeyen işçiler için daha yakıcı bir hal ve mücadele kazanı kaynamaktadır.
foto-31

Zaytungluk bir bilgiyi de okurlarımızla paylaşmak isteriz.
Çeşitli internet sitelerinde çıkan bir habere göre Racing Santander kulübünün çoğunluk hissesini elinde bulunduran bir sermaye grubunu temsilen oyuncuların grevini kırabilmek maçı oynatmak üzere yola çıkan kişinin Onur Arslan adlı bir Türk olduğu öğrenilmiş.

Sinifsiz.org

Haberin Videosu;
http://www.youtube.com/watch?v=w8ggpnpXa3Y

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*